Na zateplení domů dá stát miliardy | E15.cz

Na zateplení domů dá stát miliardy

Majitelé domů mohou od 22. dubna žádat o státní dotaci na zateplení domů a výměnu kotlů z programu ministerstva životního prostřední Zelená úsporám.

„Dotaci lze využít na zateplení bytových domů a instalaci technologií obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla, ať už solárních kolektorů, tepelných čerpadel či kotlů na veškeré typy biomasy, které jsou v ČR k dispozici,“ oznámil odstupující ministr životního prostředí Martin Bursík. Žádosti o dotaci přijímají krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí a pobočky bankovních skupin, s nimiž ministerstvo uzavřelo dohodu. Formuláře si mohou zájemci stáhnout z internetových stránek programu www.zelenausporam.cz. Při vyplňování žádostí a zajišťování potřebných údajů a příloh se také mohou poradit na bezplatné lince 800 260 500. Stát bude přispívat na instalace pro vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie a na zateplování, na projekty energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách.

#####Miliardová dotace z emisních kreditů

Program Zelená úsporám má v příštích čtyřech letech nabídnout dotaci až 250 tisícům domácností. Letos by měl program nabídnout deset miliard korun, v příštích třech letech až dalších 15 miliard korun. Ministerstvo přispívalo na ekologické vytápění i v uplynulých letech, dotaci ale mohlo získat jen 2000 žadatelů ročně. Peníze na nynější program si Česko opatřilo prodejem volných emisních kreditů Japonsku. Dotace z programu na zateplování nebo výměnu vytápění Zelená úsporám má poskytovat pět českých bankovních skupin - Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank a LBBW Bank.

#####Nejlepší protikrizové opatření

Zájem majitelů nemovitostí o dotaci byl hned první den přijímání žádostí obrovský. Ministerstvo podle dřívějších odhadů v příštích měsících očekává zájem zhruba 40 tisíc žadatelů. „Pokud se podaří prostavět deset miliard, které jsou nyní k dispozici, tak by to bylo nejlepší protikrizové opatření, jaké dosud je. Žádné šrotovné se s tím nemůže srovnávat,“ řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslav Mašek.

*

Zelená úsporám

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!