Nabídka volných kanceláří se možná za rok vyčerpá | E15.cz

Nabídka volných kanceláří se možná za rok vyčerpá

Stejně jako v současnosti, bude i nadcházející období ve znamení limitované nabídky nových kanceláří. Je tomu tak zejména proto, že převážná část developerů bez předpronájmu a splnění dalších podmínek nezahájí spekulativní výstavbu nového projektu.

V současnosti pokračuje spekulativní výstavba pouze u tří kancelářských budov, které v letech 2010 až 2011 nabídnou na trhu asi 60 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. První čtvrtletí tohoto roku naznačuje, že poptávka může v příštích měsících stagnovat a bude i nadále narůstat podíl renegociovaných nájemních smluv (dnes se renegociace podílí asi 35 až 40 procenty na celkové poptávce po kancelářích). Za předpokladu, že poptávka po kancelářích v novostavbách bude stejně intenzivní jako v minulém roce, může dojít k vyčerpání nabídky nových kanceláří ve druhé polovině roku 2011, což by mohlo být vnímáno jako stimul pro určité oživení výstavby.

Domníváme se, že zmenšující se nabídka nových kvalitních kanceláří a trvající zájem o pronájmy v novostavbách ovlivní v příštím roce cenovou politiku – pronajímatelé budou konzervativnější z hlediska poskytování pobídek (nájemní prázdniny, příspěvek na stavební úpravy, sleva na nájemném), protože převis poptávky po kvalitních kancelářích nad jejich nabídkou je nebude motivovat k poskytování agresivních incentiv, jako se tomu děje doposud.

#####Firmy zvyšují flexibilitu svých prostor

[file:6250:small:right]

V současné době již není tak výrazným trendem stěhování firem z důvodů zlepšení kancelářských standardů, ale spíše zvýšení flexibility prostor a zefektivnění dispozice. Lepší využití prostor umožňuje pronajmutí menší výměry a výslednou redukci nákladů za pronájem prostor. Nájemci se nyní také zaměřují na náklady za vybavení (příčky, dveře, koberce, kabeláž atd.). To je pro firmy výrazná položka při stěhování a dnes se zpravidla pohybuje ve výši šesti až devíti měsíčních nájmů v závislosti na zvoleném standardu.

#####Poptávka by se mohla oživit již na konci roku

Krize u pronájmů a výstavby administrativních prostor bude samozřejmě reagovat v závislosti na vývoji ekonomiky a nezaměstnanosti. Dnes je zjevná opatrnost firem u plánovaných expanzí a převažuje snaha spíše redukovat pronajaté prostory, renegociovat současné nájemní smlouvy a dále snižovat náklady za nájem. Spekulativní developerská výstavba je stále v silném útlumu z důvodů snižující se poptávky a omezeného financování ze strany bank, které požadují předpronájem 40 až 50 procent kapacity projektu před zahájením výstavby.

Na základě současného mírného oživení ekonomiky se domníváme, že poptávka po nových prostorách bude narůstat ve 4. čtvrtletí tohoto roku a na začátku roku příštího. Díky zvyšující se poptávce by mohlo dojít k vyčerpání stávajících kapacit na trhu a k oživení spekulativní výstavby nových administrativních prostor ke konci tohoto roku. V závislosti na obvyklé délce výstavby projektů 16 až 18 měsíců nedojde k nárůstu nabídky nových prostor dříve než na konci roku 2011.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!