Nájemné v Praze zdraží až o 46 procent | E15.cz

Nájemné v Praze zdraží až o 46 procent

Od příštího roku se v rámci deregulace v městských, ale i soukromých bytech nájemné opět zvýší. Jeho nárůst určuje ministerstvo pro místní rozvoj, které ceny stanovuje i pro jednotlivé pražské lokality. V průměru tedy v Praze vzroste nájemné o přibližně 46 procent oproti roku 2008.

#####Praha plánuje malometrážní byty

Na druhou stranu přiznává, že určitý smysl tento zákon má, a to hlavně z pohledu narovnání ztuhlého trhu s byty, eliminace černého trhu a tím zvýšení příležitostí získání bytu zejména pro mladé rodiny s dětmi nebo sociálně slabší občany. Hlavní město Praha chce předejít případným negativním dopadům, které by v Praze mohly vzniknout kvůli deregulaci nájemného. Ve třetím roce totiž dojde k nejvýraznějšímu nárůstu nájmu v rámci naplňování tohoto zákona.

„Předpokládáme, že toto zvýšení bude mít největší dopady zejména na seniory a matky s dětmi, ale i další sociálně slabší občany. Proto uvažujeme a budeme navrhovat vytipování pozemků k nové výstavbě zejména malometrážních bytů,“ vysvětlil předseda bytového výboru HMP Bohumil Zoufalík s tím, že o případné výstavbě by se mělo rozhodovat na základě chystaného monitoringu v roce 2009. Pro nájemníky v hlavním městě by to mohlo být poslední zvýšení v maximální míře. V roce 2010 už chce deregulovat nájemné podle jednotlivých lokalit.

#####Zvyšování nájmu podle lokalit

Deregulace nájemného podle ministerstva pro místní rozvoj je stanovena do 28 katastrálních skupin pro rozdělení lokalit.

U bytů standardní kvality, dříve I. a II. kategorie, půjde o zvýšení přibližně od 11 do 30 korun za m2. U bytů se sníženou kvalitou, dříve III. a IV. kategorie, pak o přibližně 16 až 30 korun za m2. Ceny v nájemních městských bytech se tak budou pohybovat v průměru od 48 do 95 korun za m2.

V Praze je v současné době přibližně 70 tisíc nájemních bytů obecních a městských a stejný počet je reálně odhadován i v soukromém sektoru. „Zatím se ukazuje, že nastavení systému v oblasti bydlení postačují, ale přesto chceme společně se starosty městských částí jednat o dalších postupech a eliminovat tak případná rizika, abychom společně vytvořili dostatečnou nabídku Pražanům, kteří se dostanou ne vlastní vinou do nelehké životní situace v oblasti bydlení,“ dodal radní Janeček.

#####Nájemníci jsou proti

S razantním zvýšením regulovaných nájmů představitelé nájemníků nesouhlasí. „Navýšení je výrazně vyšší, než původně předkladatelé zamýšleli, když zdůvodňovali nutnost přijetí zákona o vyrovnání takzvaně místně obvyklého nájemného s nájmy, které jsou v regulovaných předpisech,“ řekl místopředseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!