Nájemníci se soudí s radnicí. O dům | E15.cz

Nájemníci se soudí s radnicí. O dům

Magistrát dal při prodeji domu na Horním náměstí přednost Nikol Hadamczikové před nájemníky. Ti to berou jako podraz.

Už od roku 1993 prodává Zdeněk Pečonka v domě, přímo sousedícím s opavskou radnicí, galanterní zboží. Celé roky platí poctivě nájem, a když splnil všechny podmínky, aby si dům mohl koupit, radnice v prosinci 2008 prodala dům dceři hokejového trenéra Nikol Hadamczikové. Podle něj protiprávně. „Radnice nejprve schválí nějaká pravidla a pak jde sama proti nim. Své právo si ale budu bránit,“ říká Pečonka.

Kde je předkupní právo?

Naráží tím na fakt, že když magistrát rozjížděl poslední vlnu prodeje domů, nájemníkům sliboval předkupní právo formou dorovnání nejvyšší nabídnuté ceny. „Přesně to se píše i v dopise, který nájemníci dostali,“ informuje Pavel Stehlík ze sdružení Za důstojné bydlení, který prodeje městských domů v Opavě sleduje. Zdeněk Pečonka i další nájemnice Jana Hrčková dorovnali čtrnáctimilionovou nabídku, kterou podala Nikol Čížková Hadamcziková. Radnice ale dům nakonec přiklepla Hadamczikové.
„Rozhodnutí nám zastupitelé vysvětlili tak, že my bychom nebyli schopni zajistit opravu domu, zatímco Nikol Hadamcziková slíbila, že dům opraví za třicet milionů. To ale přece nebylo předmětem soutěže,“ zdůrazňuje Jana Hrčková. Stejně to vidí Zdeněk Pečonka. „Zastupitelé se rozhodli prodat dům člověku, který nemá nájemní smlouvu, nabídl stejnou cenu jako já, a přesto byl zvýhodněn,“ diví se Pečonka Hrčková spolu s Pečonkou město žalovali, uspěli však jen částečně. Soud sice označil jednání města za nemorální a převod nemovitosti zmrazil, kupce ovšem neoznačil. Protože se všechny zainteresované strany proti rozsudku odvolaly, čeká se nyní na další přelíčení. Radnice si stojí za svým a vedení města tvrdí, že jednalo v souladu se zákonem. „Zastupitelé při prodeji respektovali schválené zásady prodeje. Také proto se právníci města proti rozsudku odvolali,“ tvrdí mluvčí opavské radnice Jan Šindler.
Upozorňuje také na to, že se nájemníci nemuseli účastnit soutěže, aby mohli nabídku dorovnat, a navíc si Pečonka a Hrčková konkurovali, takže výběr musí být stejně subjektivní.
Redakce pokoušela kontaktovat i Nikol Hadamczikovou. Ta zprvu vyjádření pro Sedmičku přislíbila, poté však už nebrala telefon.

Nečestné, ale zákonné

Jan Vozárik ze Sdružení nájemníků to vidí jednoduše. „Jednání magistrátu může být možná nečestné, nicméně není nezákonné,“ řekl mluvčí Vozárik s tím, že město si s domem, který prodává jako celek, může dělat, co chce. „Něco jiného by bylo, kdyby prodávali byty jednotlivě. To znamená podle zákona o vlastnictví bytů,“ uvedl Vozárik a upřesnil, že v takovém případě by obyvatelé těchto bytů měli předkupní právo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!