Namíchat koktejl, vyvenčit psa. I tak se dá v Praze seznámit | E15.cz

Namíchat koktejl, vyvenčit psa. I tak se dá v Praze seznámit

Čtyři hodiny spolu vaří a někdy přeskočí i jiskra... Kurzy vaření doporučují nezadaným lidem i odborníci. Ale není to jediný způsob, jak se v Praze seznámit.

Nezadaní lidé, kteří chtějí letošní svatý Valentýn prožít ve dvou, nemusejí jen vysedávat po barech a čekat. V Praze mají „singles“ celou řadu možností jak najít partnera či partnerku.

Právě obyvatelé hlavního města patří mezi nejčastější klienty seznamovacích kanceláří. Žijí hekticky a na hledání vztahu jim nezbývá čas.

„Nemají problémy se samotným seznamováním, spíš na něj kvůli pracovnímu vytížení opravdu nemají kdy,“ říká Marie Botíková z agentury Smart Dating.

Týdeník Sedmička přináší nejzajímavější tipy, jak si s hledáním vztahu poradit.

Seznam se a běž

Pár minut rychlého rozhovoru a šup k vedlejšímu stolku, za nímž už nervózně posedává další potenciální partner.

Speed dating neboli rychlé randění přišlo do Česka před několika lety ze Spojených států. Vynalezl ho kalifornský rabín Yaacov Deyo, který hledal způsob, jak pomoct nezadaným židům.

„Na večer zveme dvanáct mužů a žen v daných věkových kategoriích. Dvojice mají tři až osm minut na to, aby si popovídali. Pak se vymění,“ líčí Svatopluk Geprt ze společnosti SpeedDating.cz.

Každý účastník dostane dotazník, kde vyplní, který z protějšků mu byl sympatický. Pokud jsou pocity vzájemné, předá jim organizátor po skončení akce kontakty.

„Poznala jsem na téhle akci různé typy lidí. Ty, co už zkusili snad všechno, recesisty i ty, co nemají čas známosti hledat a webovým seznamkám nevěří,“ líčí šestadvacetiletá učitelka Dagmar, která vyzkoušela rychlou seznamku před několika lety. Vážnou známost ale tehdy nepotkala.

„Sednul mi tam jen jeden kluk, co přišel i se psem. Viděli jsme se pak už jen jednou a teď si napíšeme nejvýš k Vánocům,“ popisuje Dagmar.

Rande naslepo

Pražané tvoří také velké procento z lidí, kteří hledají lásku přes internetové seznamky. Na webu ale hrozí, že fotka i popsané vlastnosti nemají se skutečností nic společného.

Řada lidí si proto raději připlatí za inzerát u specializovaných agentur. Ty pak klientům vybírají na základě jejich požadavků vhodné typy k seznámení. Není to vždy úplně snadné.

„Každému volám. Často ale musím svým zákazníkům vysvětlovat, že jejich požadavky nejsou reálné. Musí vybírat podle svých možností,“ tvrdí Ilona Koutňáková z agentury Harmonie.

Díky „předvýběru“ se tak při setkání snižuje možnost nepříjemných zklamání. „Zaujal mě chováním a hezky voněl. Měla jsem za sebou přesně sedmadvacet schůzek, on třetí. A vyšlo to,“ vypráví o jednom ze šťastných konců Irena, které zajistila partnera seznamka.

Odborníci ale varují, aby si od nich lidé neslibovali zázraky. „Záleží na tom, zda je z čeho vybírat. Z rande naslepo také není snadné vycouvat,“ podotýká psycholog Jonáš Habr.

Šance na vodítku

K vážné známosti někdy může stačit i vodítko se psem, který potřebuje vyvenčit.

Málokteří lidé se tak často potkávají a konverzují jako pejskaři. I proto, že nejlepších přátel člověka žije v Praze opravdu hodně.

Podle statistik z loňského roku napočítaly úřady v Praze šestaosmdesát tisíc psů. Největší šanci poznat sympaťáka či krásku pak mají pejskaři v ulicích Chodova. Spolu s nimi tam pravidelně chodí venčit 3742 majitelů psů.

Hrnce a koktejly

Láska prochází žaludkem a vážná známost se může objevit klidně mezi kouřícími hrnci při krájení mrkve. Každý měsíc se v Holešovické tržnici konají večery, při nichž smíšené amatérské týmy, pod dohledem zkušených kuchařů, sbírají kulinářské zkušenosti.

„Čtyři hodiny spolu vaří, rozdělují si úkoly, kdo co bude dělat. Mají si o čem povídat a někdy mezi nimi i přeskočí jiskra,“ říká Ilona Koutňáková, která společně se studiem Chefparade večírky pro nezadané kuchtíky pořádá.

Společné lopocení nad výrobou jídla se líbí i odborníkům.

„Při podobných akcích vznikají reálné situace, lidé se chovají přirozeně. Je to opravdu dobrá příležitost k seznámení,“ míní psycholog Jonáš Habr.

Do hotelu Hilton pak mohou „singles“ vyrazit na barmanské kurzy s výmluvných názvem Namíchej a seznam se.

„Za večer si lidé vyzkouší udělat deset koktejlů. Po nich jsou často uvolněnější a upřímnější,“ líčí s úsměvem pořadatel akce Roman Uhlíř.

Na parketu

Tradičními místy pro seznamování jsou diskotéky a taneční kluby. Karlovy Lázně, Mecca nebo Retro jsou místa, na něž sázejí muži i ženy.

Musí si jen dodat odvahy a zvýšit hlas, aby byli mezi tolika decibely vůbec slyšet.

„Většina lidí se sem k nám chodí pobavit. A taky samozřejmě seznámit,“ nezastírá barmanka Martina z klubu Lávka. I ona své známé potkala na party.

Byznys? Nic moc

Pokud si to lidé můžou dovolit a překonají ostych, mají možnost vybrat si v nabídkách agentur služby, které by možná ani neočekávali.

U rychlých rande mají například na stolečcích připravená témata, aby nemuseli klopotně přemýšlet, o čem by mohli mluvit.

Agentury pak dávají k dispozici nejen psychology a vizážisty, ale i právníky. Co kdyby po šťastném začátku přišel rozchod a nepříjemné dělení společného majetku? I s tím klientům pomůžou.

V jednom se provozovatelé seznamek shodují. I když klienti za svá hledání zaplatí často i několik tisíc korun, velký byznys to pro agentury většinou není.

„Mám k tomu ještě jednu práci. Dávat lidi dohromady je pro mě spíš koníček,“ shrnuje dojmy Marie Botíková ze Smart dating.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!