Národní technická knihovna již dokončuje vnější fasády | E15.cz

Národní technická knihovna již dokončuje vnější fasády

Na Národní technické knihovně v Praze 6, která vyrůstá na pozemku o rozloze 11 740 m2 a bude sloužit pro uskladnění až 1 milionu svazků převážně technických publikací, se v současnosti již dokončuje montáž vnějšího obvodového pláště, zajišťují rozvody instalací a provádějí první zkoušky technologií.

Příští rok tak budou návštěvníci knihovny v šesti nadzemních podlažích využívat služeb Státní technické knihovny, Ústřední knihovny ČVUT a Ústřední knihovny VŠCHT a prostory kavárny, přednáškového sálu, galerie, knihkupectví a noční studovny. Investorem projektu je Státní technická knihovna, developerem společnost Sekyra Group, generálním projektantem architektonická a projekční kancelář Helika a architektem Projektil architekti.

Dodavatelem stavebních prací je sdružení společností Metrostav a OHL ŽS. Investice na výstavbu nové technické knihovny dosahují výše zhruba 2 miliard korun.

„Oproti původnímu návrhu projektu jsme zmodernizovali a posílili systémy informačních technologií a audiovizuální techniky. Od doby zadání projektu (před rokem 2004) se významně změnily nároky a požadavky naší knihovny i obou vysokých škol. Kvůli těmto změnám se posune stěhování i zahájení zkušebního provozu. Termín otevření knihovny veřejnosti by však měl i přesto zůstat stejný. NTK má fungovat od počátku akademického školního roku 2009/10, a to chceme dodržet,“ uvedl ředitel STK ing. Martin Svoboda. „Knihovna je navržena v obrysu zaobleného čtverce a je symbolicky pojata jako technická učebnice. Od konstrukce a pláště po povrchy, koncové prvky a mobiliář je vše vedeno jasným výrazem s jednoduchými, odhalenými tvary. A to byl právě záměr architektů. Záměrem techniků současně bylo navrhnout energeticky a provozně úsporný objekt,“ uvedl zástupce generálního projektanta knihovny ing. Petr Jileček.

V současné době je již hotová hrubá stavba, vnitřní obvodový plášť a probíhá montáž vnitřních instalací a vnějšího pláště. Stavba budovy se pyšní využitím nových či atypických řešení. Nosný systém knihovny tvoří železobetonový skelet založený na technicky výjimečné technologii v nadzemní části prostřednictvím obousměrně předpjatých desek podepřených spolupy s rozponem 15 x 15 m. Dalším příkladem je použití bituterazza - speciálního podlahového materiálu, který je po ztuhnutí velmi odolný a zároveň pružný, takže je možné ho položit v celé ploše beze spár. Zároveň má lepší akustické vlastnosti než klasické materiály.

Proto se velmi dobře hodí do parteru knihovny, kde se počítá se zatížením až kolem 900 tisíc návštěvníků ročně.

„Budova Národní technické knihovny bude mít bezesporu zásadní vliv na rozvoj celé oblasti. Již zde připravujeme rozsáhlý projekt Dejvice Center, který je zaměřený na dostavbu Vítězného náměstí,“ uvedl ing. Leoš Anderle, ředitel Sekyra Group Real Estate pro oblast developmentu.

Dokončení Národní technické knihovny, jednoho z nejrozsáhlejších developerských projektů v Praze, a současně technicky velmi odvážného objektu vhodně umístěného do kampusu technických vysokých škol, se předpokládá na přelomu tohoto a příštího roku. Knihovna nabídne celoroční provoz, 7 dní v týdnu a 14 hodin denně, s výhledem na nepřetržitý provoz 24 hodin denně s omezeným rozsahem služeb v noční směně. Tato stavba se tak řadí mezi jedinečné objekty. Kloubí v sobě moderní architekturu, netypická a inovativní technická řešení nosných konstrukcí (srovnatelných s výjimečnou střešní konstrukcí O2 Arény), vnitřních instalací, jednoduchý a efektivní provoz a nový fenomén českého knihovnictví. Samozřejmostí je dále pak také nezbytné využití moderních informačních a komunikačních technologií.

Státní technická knihovna je moderní vědeckotechnická knihovna s dlouhou tradicí. Nachází se na Mariánském náměstí v areálu Klementina na Starém Městě v Praze 1.

Fond STK je největší český fond domácích a zahraničních dokumentů z oblasti techniky a aplikovaných přírodních a společenských věd s technikou souvisejících. Obsahuje přes 1,2 milionu svazků a tvoří jej knihy, časopisy, elektronické dokumenty, noviny, vědecké práce, informace o firmách a další publikace a texty. Služby STK charakterizuje zejména snaha nabídnout uživatelům přístup k maximálnímu množství informací prostřednictvím internetu odkudkoli a kdykoli.

Sekyra Group Real Estate je realitní společností, která je aktivní v České republice, na Slovensku a Rusku a hledá nové investiční příležitosti v Polsku a na Ukrajině. Zabývá se především developmentem kancelářských, obchodních a rezidenčních projektů.

V současnosti připravuje nebo již přímo realizuje okolo 60 projektů. Patří k nim například projekty revitalizace smíchovského nádraží (Praha 5) a jižní části Nákladového nádraží Žižkov (Praha 3), které realizuje v rámci společného podniku s Českými drahami, dále pak multifunkční projekt Dejvice Center (Praha 6) nebo areál Šantovka Olomouc, jež připravuje společně s ING Real Estate Development. Architektonická společnost Helika působí na českém trhu investiční výstavby a poradenství již od roku 1990. V krátkém období se pak přerodila v akciovou společnost. Helika se vyprofilovala jako přední architektonická, projektová a inženýrská společnost v oblasti pozemního stavitelství a dopravních staveb. Od května 2004 rozšířila společnost Helika své aktivity na Slovensko a otevřela svoji pobočku v Bratislavě. V červnu 2007 se stala součástí nadnárodní korporace společností Obermeyer působící v oblasti architektury a projekčních činností v zemích po celém světě. K nejvýznamnějším realizovaným projektům patří rekonstrukce budov ústředí České národní banky v Praze Na Příkopech, výstavba multifunkčního projektu Centrum Chodov v Praze na Jižním Městě, výstavba chirurgického pavilonu Vojenské nemocnice v PrazeStřešovicích, rekonstrukce Dětské fakultní nemocnice v Motole, výstavba obytného komplexu Zelené údolí v Praze -Kunraticích či multifunkčního sportovního centra Sazka Arena v Praze-Vysočanech. Společnost Helika je v současnosti také generálním projektantem Nové Karoliny, projektu o rozloze třicet hektarů v samém centru města Ostrava. Helika je zároveň architektem a generálním projektantem projektu nemocnice a baziliky v Libreville, hlavním městě Gabonu.

Architektonický ateliér Projektil architekti byl založen v roce 2002 mladými architekty: Romanem Brychtou (AVU škola architektury 1995), Adamem Halířem (FA ČVUT 2001), Ondřejem Hofmaistrem (FS ČVUT 1995) a Petrem Leškem (FA ČVUT 1999). Ateliér tvoří architekturu znalou tradice, inovativní typologie a technologie. Razí spojení současného umění, designu, architektury a krajiny místa. V realizaci mají projekty, které vyhrály v architektonických soutěžích. Knihovnicko-informační centrum v Hradci Králové a Národní technická knihovna v Praze. První společná realizace Centrum ekologických aktivit v Horce nad Moravou u Olomouce získala v roce 2007 Grand prix - Národní cenu za architekturu a Cenu ministra životního prostředí.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!