Nárůst počtu obyvatel přináší nutnost vysokých investic | E15.cz

Nárůst počtu obyvatel přináší nutnost vysokých investic

Město Hostivice leží nedaleko západních hranic hlavního města Prahy a právě díky blízkosti metropole a její velmi dobré dostupnosti hromadnou i individuální dopravou se stalo v posledních letech lukrativní lokalitou pro bydlení. „Jsme atraktivním řešením pro ty občany, kteří chtějí bydlet na venkově a pracovat v Praze,“ říká hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl.

Stejně jako ostatní města a obce v těsné blízkosti Prahy, zažila i Hostivice v posledních letech mohutný rozvoj zejména rezidenční výstavby. Radnici hodně vadí fakt, že lidé se do Hostivice stěhují, ale z nejrůznějších důvodů se nepřihlašují k trvalému pobytu. Město tím přichází o podíl na výnosu daně z příjmu, který se přerozděluje podle počtu trvale přihlášených obyvatel. Oficiálně má tedy město zhruba 7500 obyvatel, neoficiálně prý ještě minimálně o 1500 více. „Pokud se nezmění legislativa, pak je to pro nás prakticky neřešitelný problém,“ stýská si starosta Jaroslav Kratochvíl.

#####Kapacitně nestačí škola ani čistička odpadních vod

Značný nárůst počtu obyvatel Hostivice si žádá mohutné investice do zařízení, jejichž kapacita pomalu, ale jistě přestává stačit. Radnice proto v poslední době investovala zejména do rozšíření kapacity jak mateřské, tak základní školy a v tomto směru hodlá finanční prostředky investovat i nadále. Zatímco totiž plánovaná dostavba nové základní školy poptávku po základním vzdělání naplní, poptávka po předškolním zařízení stále převyšuje nabídku.

Daleko větší problém však pro radnici představuje nedostatečná kapacita čističky odpadních vod, která se přitom spustila do provozu teprve v roce 2003. „V té době se ale nepředpokládalo, že za šest let kapacita opět nebude stačit,“ vysvětluje starosta Hostivice. Řešením tohoto problému je buď napojit část města přímo na pražskou kanalizaci, nebo rozšířit kapacitu stávající čističky. Obě varianty narážejí na potřebu poměrně vysoké investice a peněz v rozpočtu města není nikdy dost.

#####Otevření dálnice ulevilo centru města

Hostivici trápil až do konce loňského roku jeden naprosto zásadní problém, a sice ten, že centrem města vedla silnice I. třídy č. 6 spojující Prahu a Karlovy Vary, která Hostivici celodenně zahlcovala velkým počtem aut, zejména kamionů. To už je minulostí, od prosince 2008 slouží motoristům nový úsek rychlostní komunikace mezi Prahou a Pavlovem, a tak si mohli Hostivičtí konečně oddechnout. „Teď je situace taková, že se dá v Hostivici žít v klidu i u hlavní silnice. Postupně probíhá rekonstrukce hlavní silnice, bude převedena na kraj a stane se z ní silnice II. třídy,“ pokračuje starosta.

Ten ale nelibě nese fakt, že v blízkosti Hostivice se stále rozrůstá logistický park a přibývají další skladovací haly. „Jsou tam sice ještě další volné plochy, ale vzhledem k současné situaci na trhu se zatím výstavba dalších hal nepřipravuje,“ pochvaluje si starosta v tomto směru pro město kladný dopad současné krize realitního trhu.

#####Masovou výstavbu bytů už v Hostivici nechtějí

Územní plán města počítá s dalšími lokalitami vhodnými pro výstavbu rezidenčních projektů, všechny vhodné pozemky jsou ale v soukromých rukách. Radnice se ale brání další masové výstavbě nových rodinných či bytových domů. „Pokud to mám říci upřímně, už rozhodně nestojíme o nějakou masivní výstavbu. Můžeme to ovlivnit tím, že v novém územním plánu, který by se měl schválit příští rok, jsme navrhli opatření omezující masivní výstavbu a chceme se zaměřit na rozvoj zeleně,“ pokračuje Jaroslav Kratochvíl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!