Naučí lidi bránit se. Krav Maga | E15.cz

Naučí lidi bránit se. Krav Maga

Štěpán Tomš

Izraelský systém sebeobrany dobývá Českou republiku. Nově se vyučuje i v Mladé Boleslavi.

Je po druhé světové válce. Nově založený stát Izrael stále čelí konfliktům se svými sousedy a nemůže si dovolit posílat své vojáky na několikaměsíční cvičení. To je počátek Krav Magy, v překladu z hebrejštiny „boji zblízka“.
Jeho zakladatelem je bývalý československý občan Imrich Lichtenfeld, vůdce skupiny, která se snažila bránit antisemitistickým rváčům v útocích na židovskou čtvrť v Bratislavě.
Svých zkušeností později využil k vyvinutí obranného systému pro izraelské ministerstvo obrany. Ten se nově vyučuje také v Mladé Boleslavi.

Účinný a rozšířený

„Krav Maga je považován za nejefektivnější sebeobranný a taktický systém na světě. Používají ho zbrojené složky včetně těch amerických. V České republice je třetím rokem. Mladá Boleslav je jedním z dalších měst, kde se Krav Maga vyučuje,“ říká instruktor Petr Mazal.
Sebeobranný systém je založen na instinktivních reakcích a neklade důraz na fyzickou připravenost studenta. Proto je vhodný pro muže i ženy různého věku.
„Šanci má malý proti velkému i žena proti muži. Člověk nemusí být fyzicky zdatný, technika se přizpůsobuje široké veřejnosti,“ potvrzuje Mazal.

Pro život se hodí

Cílem je připravit studenta na reálné krizové situace, které mohou člověka v životě potkat. „Já jsem se naštěstí pomocí Krav Maga ještě bránit nemusel, ale znám studenty, kterým se hodil,“ vykládá Mazal.
Bojové sporty nejsou většinou ve své původní podobě použitelné k sebeobraně, zato Krav Maga ano.
Nezná žádná pravidla, člověk využívá ke své obraně své schopnosti i předměty, jež najde v místě konfliktu. I proto se nedá s jinými bojovými sporty srovnávat.
„S judisty jsme se měřit opravdu nezkoušeli. Krav Maga vás má ubránit za každou cenu, a tak se používají i ve sportu zakázané předměty a údery. Když bojuji o život, použiji všechno. V Krav Maga se nedá soutěžit, je to sebeobrana,“ vysvětluje Mazal.

Extremisty neberou

Důraz se klade na to, aby se systém neučili násilníci a příznivci extrémistických hnutí. Z toho důvodu je jednou z podmínek pro přijetí do kurzů předložení čistého výpisu z rejstříku trestů.
Výuka je koncipovaná od úplných začátků. Žáci se nejprve učí postoje a údery, postupně se přidávají složitější techniky. A zájem je velký. „Na Krav Maga jsem přišel na internetu. Používají ho speciální jednotky, což mě zaujalo a začal jsem se o to více zajímat. Kurzy jsou blízko mého bydliště, a tak jsem se přihlásil,“ říká Miroslav Hůlka, jeden
ze žáků.
Izraelské chvaty se poměrně rychle učí. „Krav Maga se dá dobře zvládnout za dva roky. Po dvou letech by se měl žáku bránit většině běžných útoků,“ tvrdí dvaatřicetiletý Mazal.

Obrovský zájem

Plánuje, že po novém roce otevře pro rostoucí zájem další třídu. Výuka nyní probíhá dvakrát týdně. Hodina přijde zájemce na sto korun. „Cena je srovnatelná s jinými sporty, není zas tak vysoká. Učíme přece lidi bojovat o život,“ dodává s úsměvem Mazal.

KRAV MAGA: NOVINKA V BOLESLAVI

- sebeobranný systém Krav Maga vznikl v Izraeli po druhé světové válce
- vymyslel ho Imrich Lichtenfeld, muž s československými kořeny
- do České republiky Krav Maga přivezl Jakub Otipka v roce 2008. Prvně se semináře pořádaly v Praze, později i v Ostravě a dalších městech
- od listopadu se můžou lidé Krav Maga naučit i v Mladé Boleslavi. Nezáleží přitom na fyzické kondici.
- Kurzy Krav Maga vede Petr Mazal každou středu a pátek večer v tělocvičně na zimním stadionu
- hodina vyjde na sto korun, měsíčně se platí dvanáct set

Autor: Štěpán Tomš
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!