Návrh na rychlejší výstavbu infrastruktury je před schvalováním | E15.cz

Návrh na rychlejší výstavbu infrastruktury je před schvalováním

Do závěrečného čtení ve sněmovně míří senátní novela, která má urychlit výstavbu energetické a vodní infrastruktury. Senátní návrh rozšiřuje současný zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Vláda s návrhem nesouhlasí, jeden sněmovní výbor ho navrhuje zamítnout, další dva k němu přijaly ucelené pozměňovací návrhy.

Senátní předloha má podle autorů usnadnit výstavbu zejména dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín, odkládanou stavbu jezů na Labi a budování protipovodňových opatření. Zákon, který ještě v minulém volebním období předložila skupina poslanců napříč stranami, měl původně sloužit pouze k urychlení výstavby rychlostní komunikace R35. Poslanci ho ale ještě ve sněmovně přetvořili během schvalování tak, že se vztahuje na veškerou dopravní infrastrukturu.

Senátoři ho navíc chtějí rozšířit i na energetickou infrastrukturu a protipovodňové stavby. Návrh chce zamítnout sněmovní výbor pro veřejnou správu. Naopak hospodářský výbor a výbor pro životní prostředí ho doporučily schválit, ale s celkovými změnami. Změnit chtějí především proces stavebního řízení. Zatímco podle původní předlohy by musel příslušný stavební úřad na žádost stavebníka závazně spojit stavební a územní řízení, podle poslanců by mělo toho rozhodnutí záviset na jeho úvaze. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) poslancům řekl, že doporučený pozměňovací návrh již není kontroverzní, jako byla původní předloha. Poslance informoval, že ministerstvo pro místní rozvoj vložilo stejná ustanovení také do novely stavebního zákona, kterou v nejbližší době předloží do meziresortního připomínkového řízení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!