Nedělní parkování? Plaťte | E15.cz

Nedělní parkování? Plaťte

Podle cedulí na parkovištích řidiči za parkování o víkendu platit nemusí. Jejich zkušenost je ale jiná.

Pavel Sýkora je velkým fanouškem zlínských hokejistů a pravidelně o víkendech navštěvuje utkání extraligového mužstva na Zimním stadionu Luďka Čajky. Protože je z Kroměříže, jezdí do Zlína autem, které vždy odstaví na nejbližším parkovišti. Vadí mu, že musí za stání platit. O víkendu by to totiž mělo být zadarmo. „Na vyvěšeném provozním řádu není žádná zmínka o tom, že by parkoviště mělo být v neděli zpoplatněné, jenže pokaždé, když je hokej, tak tu vybírají. Přijde mi to nehorázné,“ rozhořčuje se Sýkora.
Ředitel Technických služeb František Kostelník ale vysvětluje, že tím nikdo neporušuje žádné předpisy. „Z rozhodnutí zastupitelstva a vyhlášky vyplývá, že můžeme vybírat parkovné i v neděli a ve státní svátky, pokud se ve městě konají velké kulturní nebo sportovní akce,“ hájí Kostelník nedělní výběry.
O výběrech rozhodli předchozí radní. Ti noví, kteří do vedení města přišli teprve na podzim po komunálních volbách, přitom do Zlína chtějí nalákat turisty a o rozhodnutí svých předchůdců nevěděli. „Vůbec jsem to netušil. Takhle se do Zlína návštěvníci nepohrnou. V jiných městech je v neděli parkování zadarmo. Zjistím, jak to je, a budeme se tím zabývat,“ slíbil radní Pavel Jungmann.
Potíže čekají i na návštěvníky koncertů ve sportovní hale. To potvrzuje Zlíňan Jaroslav Malý. „Když jsem parkoval před hokejem pod Velkým kinem, ptal jsem se výběrčího, jak je možné, že se platí, když je neděle. Přímo pod okýnkem měl totiž cedulku, kde byly vypsané hodiny a dny se zpoplatněným parkováním a neděle mezi nimi nebyla. Jen pokrčil rameny a řekl, že je to nařízení shora,“ líčí svou zkušenost Malý.
Výběr peněz na parkovištích může zkomplikovat také dopravu ve městě. „V době, kdy mělo být parkování zdarma, jsme stáli dlouhé minuty na Mostní ulici. Auta ji úplně zablokovala jen proto, že se vybíralo parkovné,“ popsal svou zkušenost návštěvník koncertu Jan Hána. Bezplatné nedělní a večerní parkování na parkovištích, která jsou nejblíže zimnímu stadionu a sportovní hale, by v budoucnu přivítali také strážníci. Ubylo by jim starostí.
Auta totiž parkují v uličkách mezi půldomky poblíž stadionu a působí dopravní komplikace. „Situace je v čase zápasů a koncertů kritická. Řidiči parkují obyvatelům čtvrti před vjezdy do garáží a do domů. Stává se, že ulice zablokují až tak, že by tam v případě nutnosti neprojela ani sanitka nebo hasiči,“ popsal situaci ředitel městské policie Milan Kladníček.
Radní Jungmann připustil, že v souvislosti s parkováním ve městě existuje řada dalších problémů. „Předchozí radní vydali sedm set karet, které umožňují bezplatné parkování na všech parkovištích ve městě. My ale nevíme, kdo všechno je získal,“ přiznal Jungmann.
Podle něj je potřeba udělat změny v celém systému parkování. „Nutné je řešit situaci na Čepkově, kde lidé odstavují auta na celý den a zákazníci hypermarketu pak marně krouží po parkovišti a hledají místo. Jsme domluvení s provozovatelem hypermarketu, že návštěvníci budou parkovat dvě hodiny zadarmo a delší stání už bude placené,“ popsal plány vedení města Jungmann.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!