Nejdražší bydlení je v sousedním Polsku | E15.cz

Nejdražší bydlení je v sousedním Polsku

Srovnání cen rezidenčního bydlení v zemích Visegrádské čtyřky ukazuje, že nejdražší bydlení (ať se jedná o hlavní město či průměr cen v regionech) je v Polsku. Naopak nejnižší ceny za rezidenční bydlení zaplatíte v Maďarsku.

Srovnání cen rezidenčního bydlení v zemích Visegrádské čtyřky ukazuje, že nejdražší bydlení (ať se jedná o hlavní město či průměr cen v regionech) je v Polsku. Naopak nejnižší ceny za rezidenční bydlení zaplatíte v Maďarsku.

Slovensko ve srovnání se svými visegrádskými sousedy zaznamenalo nejvyšší nárůst cen rezidenčního bydlení jak v Bratislavě, tak v regionech. Česká republika hlásí dlouhodobě stabilní růst, v Praze letos maximálně o osm procent a v regionech nad 15 procent.

Průměrná cena za metr čtvereční nového bytu se v polovině roku 2008 ve Varšavě vyšplhala až na 2,641 eur. Polská metropole si tak ve srovnání hlavních měst zemí Visegrádské čtyřky vysloužila označení nejdražší rezidenční destinace. Varšava si v poslední době - také díky vstřícnému postoji varšavského magistrátu - získává pozornost světových architektů, např. Zahy Hadid, Normana Fostera či Daniela Liebeskinda. Právě posledně jmenovaný je autorem prestižní rezidenční výškové budovy s názvem Zlota 44, která na svých 54 patrech definuje ve středoevropském kontextu novou kvalitu luxusního bydlení. Hned za Varšavou se umístila Praha s průměrnou cenou nového bydlení 2,486 eur za m2.

„Na rozdíl od Varšavy či Bratislavy je historické centrum Prahy pro výstavbu nových bytů nevhodné a staví se především v širším centru města (v Praze 3, 6 a 7) a samozřejmě na okrajích metropole,“ říká Pavel Smolka, residential agent českého zastoupení mezinárodní poradenské společnosti King Sturge.

#####Bratislava se dotahuje

Na své visegrádské konkurenty však mocně dotahuje Bratislava, kde se průměrná cena nového bytu v polovině roku 2008 zvýšila na 2,165 eur za m2.

Oproti minulému roku došlo ke zvýšení cen rezidenčního bydlení v průměru o 23,9 procenta, jde ve srovnání s dalšími metropolemi Visegrádu o nejvyšší meziroční nárůst cen nového rezidenčního bydlení. „Důvodem takového nárůstu cen jsou především vyšší náklady na development a poptávka po novém bydlení v Bratislavě,“ říká Michal Padych ze slovenské pobočky King Sturge. Nejnižší průměrné ceny rezidenčního bydlení jsou v Budapešti a pohybují se okolo 1,290 eur za m2. Oproti minulému roku vzrostly ceny o pouhé 2,1 procenta.

#####Drahé jsou i polské regiony

Stejně jako v případě hlavních měst, taktéž polské regiony vycházejí ve srovnání v rámci tzv. Visegrádu jako v průměru nejdražší. Za metr čtvereční nového bydlení zaplatíte v Polsku mimo hlavní město přibližně 2,363 eur. Ceny bydlení v Polsku však zřejmě dosáhly už historického maxima a v prvním pololetí roku 2008 začaly v některých velkých polských městech (například v Gdaňsku o tři procenta a v Krakově o 2,5 procenta) ceny nových bytů mírně klesat. Na druhém místě se i v této kategorii umístila Česká republika, kde je možné získat nové bydlení mimo hlavní město v průměru za 1,407 eur za m2. Jen málo se liší Slovensko, kde bydlení v regionech stojí v průměru 1,404 eur za m2. Na Slovensku ceny bydlení v regionech rostou nejrychleji ze všech zemí tzv. Visegrádské čtyřky - v průměru dokonce o téměř 30 procent. „Nejrychleji rostoucím slovenským městem byly Košice a Prešov, kde došlo k meziročnímu nárůstu cen o 32 procent, “ doplňuje Michal Padych ze slovenské pobočky King Sturge. Nejnižší průměrné ceny regionálního bydlení hlásí opět Maďarsko, kde nové bydlení stojí asi 891 eur za m2.

#####Skokanem roku bude Slovensko

Podle analytika společnosti King Sturge Ondřeje Novotného se skokanem roku 2008 stane Slovensko, kde se očekává silný růst cen na rezidenčním trhu.

V Bratislavě meziročně do 10 procent, ve slovenských regionech pak nad 15 procent. Stejně silný růst čeká i české regiony (opět nad 15 procent). V Praze se očekává růst kolem osmi procent. Ceny nového bydlení v Polsku dosáhly pomyslného stropu - buď na této úrovni zůstanou, nebo dokonce mírně poklesnou. Růst polského trhu se očekává do dvou procent. Stejně malý růst pravděpodobně zaznamená také Maďarsko, kde je po novém bydlení mnohem menší poptávka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!