Nejlepší vyhlídky má Frankfurt | E15.cz

Nejlepší vyhlídky má Frankfurt

Německo: Jak se bude v příštích 20 letech dařit německým městům? Nejlepší vyhlídky mají ta, která sázejí na obchod, výzkum a další sofistikovanější aktivity.

Německo: Jak se bude v příštích 20 letech dařit německým městům? Nejlepší vyhlídky mají ta, která sázejí na obchod, výzkum a další sofistikovanější aktivity.

Podle zprávy, kterou si u hamburského Ústavu pro hospodářský výzkum objednala Berenberg Bank, mají před sebou skvělou budoucnost Frankfurt nad Mohanem, jedno z evropských finančních center, dále bavorská metropole Mnichov a Stuttgart. Naproti tomu mraky se stahují nad proslulými průmyslovými centry německého Porúří. Odborníci hodnotili třicítku největších německých měst podle demografického vývoje, růstu produktivity práce, inovačního a vzdělanostního potenciálu, míry internacionalizace – tedy podle toho, kolik v nich sídlí mezinárodních institucí a kolik v nich žije zahraničních studentů. Důležitým kritériem byla také dopravní dostupnost daná časem, který zabere cesta z daného města do 41 evropských metropolí.

Hlavní město Berlín dopadlo nevalně, když skončilo až na 24. místě. Nedaří se mu bojovat s vysokou nezaměstnaností a produktivita práce roste jenom zvolna. To, že faktor „hlavního města“ nehraje v hodnocení roli, dokládá příklad Bonnu, bývalého hlavního města. Ačkoli jeho prestiž po přestěhování vládních úřadů utrpěla, město si to vynahradilo tím, že se mu podařilo přilákat některé mezinárodní instituce. Bonn tak v žebříčku skončil na slušném 9. místě. Příjemně překvapila dvě města. Západoněmecký Wiesbaden (sídlí v něm např. Spolkový statistický úřad) skončil čtvrtý, především díky vysoké kupní síle obyvatel a snadné dopravní dostupnosti (což je ale hlavně zásluhou nedalekého Frankfurtu). Překvapilo také 5. místo saských Drážďan, které se vyznačují vysokou produktivitou práce a nadprůměrnými výdaji do výzkumu a vývoje. S nimi souvisí také značný podíl vysoce kvalifikovaných odborníků a velký počet zahraničních studentů.

Na posledním místě skončil východoněmecký Chemnitz (Saská Kamenice). Toto město nadále trápí vysoká nezaměstnanost a ubývá mu obyvatel. Podobně jako v případě dalších „smolařů“, jako jsou Bochum, Gelsenkirchen, Krefeld a Wuppertal.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!