Nejlepším bruslařem v extralize je Toman, říká trenérka Hansová | E15.cz

Nejlepším bruslařem v extralize je Toman, říká trenérka Hansová

Kamila Hansová učí devět let bruslit malé budějovické hokejisty. Stíhá sledovat i styl dospělých hráčů v extralize.

Když přijde na hokejový zápas, nedívá se na hru. Trenérka Kamila Hansová sleduje hlavně rozbruslení.
Zajímá ji, jak se kdo pohybuje. Ona sama už devátým rokem učí bruslit ty nejmenší. Vede přípravku budějovického hokejového klubu a je u bruslařských začátků synů slavných hokejistů. „Hokejové taktice sice nerozumím, ale dobrého bruslaře poznám,“ usmívá se dáma, která trénovala deset let v zahraničí.

Koho už jste v Budějovicích naučila bruslit?

Děláme tu devátým rokem a hokejová přípravka běží šestou sezonu. Takže někteří kluci jsou v mladším dorostu, jiní v devátých, osmých třídách.

Mají všichni správnou techniku?

Je to jako s během a lyžováním. Naučíme je tady techniku. Oni pak dostanou do ruky hokejku a na bruslení už není tolik času. Když jim to člověk pořád nepřipomíná a neopravuje je, přizpůsobují se časem svému stylu a zpohodlní. Třeba případ Kamila Suchánka. Je to kluk, který je letos v dorostu. Byl to výborný bruslař. Všechno mu šlo. Teď volám dvakrát do roka tatínkovi, aby mi ho půjčil na soukromou půlhodinu, protože ho potřebuju srovnat. Ale třeba malému Karlu Váchovi to vydrželo. Stačí mu říct jen něco na chodbě a zlepší to. V hokeji většinou berou bruslení jako okrajovou záležitost.

Na co se zaměřujete u dospělých?

Chodím se dívat na rozbruslení na extraligu. Nerozumím hře, taktice a podobně. Dívám se na nohy.

A kdo je nejlepší bruslař v Budějovicích?

Nejlépe z celé extraligy bruslí Milan Toman. Bohužel je na Kladně. Kdo nejhůř z našeho manšaftu, radši nebudu říkat (směje se). Ale hodně dobře bruslí Kašpařík, dobrý byl Ondřej Veselý a René Vydarený je taky šikovný. Z těch mladých možná Jank, ale nikdo nevyniká jako Toman.

V čem je tak dobrý?

Jezdí v čistých hranách. Hokejisté si dělají legraci, že mluvím o vnitřních hranách, vnějších hranách a tak. Když bruslí špatně, ztratí při každém kroku deset centimetrů a kolik to je za třetinu? Teď máme nového hráče Kolarze a je na něm vidět, že je rád na ledě. Na bruslení se to prostě pozná.

Když k vám přijdou děti, umí bruslit?

Některé chodí do přípravky ze školky bruslení, která má osm hodin na podzim a osm hodin na jaře. Už tam si děti vytipuju. Šikovné holčičky zase posílám na krasobruslení. Ale když přijde začátečník do přípravky, tak ho to naučíme.

Stane se, že se to nenaučí?

Ne. Většinou tady všichni zůstávají. Ale třeba v minulém roce tu byl chlapeček, který se nechtěl hýbat. Nechávala jsem na rodičích, aby se rozhodli. Nakonec ho stáhli.

Co rodiče? Nemají potřebu vám do toho mluvit?

V přípravce je to v podstatě ideální. Rodiče sedí, povídají si, a když mají dát dítěti napít, udělají to. Před třemi nebo čtyřmi roky jsem tu měla jednu maminku, která trestala dítě za to, že to neumí, že to nedělalo jako ostatní děti.

Jak trestala?

Křičela na něj. Poslední trénink před Vánoci a úplně poslední v kurzu je společný. Rodiče si vezmou brusle a absolvují klasickou hodinu bruslení. Pak přijdou na to, že to taková legrace není. Tehdy jsem tu maminku vyučila tak skvěle, že odcházela z ledu a říkala, že už na něj křičet nebude.

Ani otcové hokejisté nemají potřebu radit?

Zatím ne. Myslím si, že si to schovávají až do druhé nebo třetí třídy, kdy děti začnou hrát zápasy. Nechci tyhle špičkové hráče podceňovat, ale základní metodiku nemají. Neví, jak naučit dítě bruslit a hlavně mít s ním trpělivost. Většinou děti dávají do školičky bruslení. Ptáčkovi tu mají děti, Sailerovi taky.

Co je nejtěžší děti naučit?

Zabrzdit. Bruslit dopředu je jasné, dozadu taky. Pak jim nabrousí brusle a všechno, co jsme je naučili, děláme znovu.

V jakém stádiu jsou děti, které máte teď v kurzu? Jízda dopředu, jízda vzad, začínáme s překládačkou, a kluci už s nimi dělají držení hole. Máme tu další trenéry a na ledě čtyři skupiny, které se střídají.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!