Nejluxusnější dům seniorů v Čechách jde do dražby | E15.cz

Nejluxusnější dům seniorů v Čechách jde do dražby

Residence Classis v Průhonicích, tolik diskutovaný a emoce vyvolávající dům pro seniory, byl prvním a zároveň jediným luxusním zařízením tohoto druhu v České republice. Po třech letech provozování skončil v insolvenci, pak i v konkurzu a 16. září definitivně uzavře tento případ veřejná dražba objektu a celého jeho vybavení, včetně okolních pozemků. Naprosto ojedinělého prodeje se ujala společnost Naxos. Nejnižší podání, tedy vyvolávací cena, činí 140 milionů korun.

„ Je to zvláštní, unikátní předmět v insolvenci. Se zpeněžením takového zařízení v konkursu zatím nemá realitní trh žádné zkušenosti a jde zřejmě o vůbec první takovou transakci v tuzemsku. Tedy pokud nepočítáme nedostavěné objekty s obdobným využitím, ale v mnohem nižším standardu,“ říká Libor Nevšímal, člen představenstva společnosti Naxos a jeden z předních odborníků na realitní trh. Tento již od svého počátku ekonomicky chybně připravený projekt přepychového domu pro seniory byl podle jeho slov odsouzený ke krachu bez jakékoliv návaznosti na současnou ekonomickou krizi. „Byl to špatný podnikatelský záměr, který nerespektoval české podmínky,“ dodává Nevšímal.

Tento sedmipodlažní dům z roku 2005 tvoří tři propojené pavilony se 62 byty, většinou jedna plus kk a dva plus kk. Kromě nich tu jsou také dva apartmány tři plus jedna. Součástmi přepychového domova pro seniory jsou mimo jiné wellness centrum, bazén, restaurace s kuchyní, bar, biliardový klub, knihovna, společenské místnosti a také místnost pro zdravotní sestry se špičkovým vybavením. Celková zastavěná plocha všech podlaží představuje 6913 metrů čtverečních. „Nájemné včetně veškeré péče se pohybovalo kolem 35 tisíc korun za měsíc, seniory odkázané na lůžko a čtyřiadvacetihodinovou péči přišel pobyt v tomto zařízení na 50 tisíc. Během svého provozu však byl dům zaplněn z padesáti a méně procent,“ uvádí Libor Nevšímal. A to nestačilo ani na udržení provozu objektu.

„Hned poté, co byla v polovině srpna vyhlášena dražba, se přihlásila necelá desítka zájemců o budovu. Převážná většina z nich by chtěla zachovat původní účel budovy – tedy provozovat tu rovněž domov pro seniory. Někteří další potenciální kupci mají s objektem jiné plány. Uvažují o hotelu anebo o zřízení rezidenčních bytů,“ uvádí Libor Nevšímal. Průhonická radnice je nakloněna spíše obnovení domu seniorů. O tom, jakou novou historii začne budova v Průhonicích psát, se definitivně rozhodne v půlce září po posledním odklepnutí dražebního kladívka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!