Nejraději mám šišaté hrnečky | E15.cz

Nejraději mám šišaté hrnečky

Hrnčířka Stanislava Krninská roztáčí kruh už víc než dvacet let. Jiné nádobí než to ze své dílny už ani nepoužívá.

Od rána do večera hbité prsty osmačtyřicetileté Stanislavy Krninské tvarují hmotu na hrnčířském kruhu. Vytvářejí hrnečky, misky, vázy a pohárky. O víkendu své umění předvede na adventním trhu na třetím zámeckém nádvoří. Odvážlivcům přenechá na chvíli i své místo.

Není vám na zámku při točení zima?

Ani ne. Za ty roky, co tam chodíme, jsme už některé nedostatky vychytali. Nejsme přímo na nádvoří, ale v zámeckém sklepě, za zády máme kamínka a hlínu si po zkušenostech z dřívějška předehříváme. I vodu na namáčení rukou si dolíváme teplou.

Budete letos vyrábět něco speciálního?

My pracujeme jenom na kruhu. Od rána do večera se střídáme s manželem a občas si na zámek přijdou zatočit naši známí. Někdy se najde i pár odvážlivců, kteří si to chtějí zkusit. Děláme různé věci od nejmenších hrnečků, zvonečků, váziček až po větší korbely, džbány nebo vysoké vázy. Občas manžel vyrobí nějaké mísy nebo bábovky. To se lidem hodně líbí.

Máte nějaký oblíbený tvar, který si při tvoření víc užijete?

Všemu co děláme, musíte dát nějaký tvar. Že bych měla něco nejoblíbenějšího, to říct nemůžu. V poslední době jsou hodně žádané pohárky na širší nožce. Buď frťánky, nebo pohárky na víno.

Za jak dlouho vyrobíte hrneček?

Nejdříve ho musíme samozřejmě vytočit, pak je potřeba, aby dostatečně vyschnul. Následuje desetihodinové přežahnutí v peci při osmi stech stupních a teprve potom můžeme glazovat. No a následuje ostrý výpal. Trvá dvanáct hodin při teplotě do dvanácti set stupňů. Potom pec necháme vychladnout a výrobky můžeme vyndavat.

Mluví vám manžel do práce?

No, můj muž mě řemeslu naučil. Díky němu jsem ke keramice přišla. Chodili jsme spolu a on měl na chalupě hrnčířský kruh. Občas za ním jezdili kamarádi z vysoké školy a byli mezi nimi i keramici, kteří mě učili. Ale Láďa (sochař Vladimír Krninský pozn. redakce) byl první, kdo mě do toho zasvětil. Chce to neustálou trpělivost a píli.

Předpokládám, že doma používáte jen svoje nádobí.

Samozřejmě doma pijeme jedině z našich hrnečků. Máme konvičky na čaj i na kávu. Také spoustu misek. Keramika ráda chytá pach, a tak mám jiné na kafe a další zase na čaj. Já mám nejradši takové šišaté hrnečky. Občas se stane, že se něco v peci při pálení pokroutí. Právě ty jsou moje nejoblíbenější.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!