Největší dražbou byl prodej logistického areálu | E15.cz

Největší dražbou byl prodej logistického areálu

Vůbec největší loňskou veřejnou dražbu v České republice realizovala společnost Naxos, která na konci prosince vydražila logistický areál v Lovosicích za 274 milionů korun.

Stejná firma uskutečnila na podzim i druhou největší loňskou tuzemskou dražbu, když zpeněžila průhonický luxusní dům seniorů Classis za 140 milionů. Svým způsobem unikátní zpeněžení logistického areálu v Lovosicích přispělo k alespoň částečnému vylepšení republikových statistik za rok 2009. V letošním roce se podle Libora Nevšímala očekává v porovnání s loňskem nárůst jak počtu dražeb, tak i objemu vydraženého majetku o 20 až 30 procent.

„Velký podíl na tom budou mít insolvence. Nemalou roli ale sehraje také probouzející se trh, který bude ve větší míře využívat dražbu jako často nejefektivnější způsob zpeněžení majetku,“ říká. A zkušenosti Naxosu z dražeb realizovaných v posledních měsících prokazují podle jeho slov i další fakt, který může mít na vývoj této části realitního trhu pozitivní vliv. „Je to schopnost vydražitelů zajistit úvěr v termínu, který je často i výrazně kratší než termín stanovený zákonem,“ vysvětluje specialista.

#####Chystají se další stomilionové dražby

V roce 2010 lze očekávat, že na největší dražbu loňska naváže větší množství dalších podobných transakcí ve stamilionech. Například Naxos připravuje na počátek roku několik velkých prodejů, které se v převážné většině uskuteční právě formou dražby. „Jde o rezidenční projekt v pražských Radlicích za 50 milionů korun, developerský projekt v Praze 4 zahrnující zhruba 200 bytových jednotek a prostory pro maloobchod a administrativu za 40 až 60 milionů korun, komerční objekt s převážně kancelářskými prostory v pražském Karlíně za zhruba 350 milionů či projekt luxusního hotelu v Praze 4 za necelých 100 milionů korun,“ uvádí Nevšímal.

Naxos chystá podle jeho slov také tři transakce, jejichž hodnota by se podle představ prodávajících vlastníků měla pohybovat okolo miliardy. A o tom, že se investoři probudili, svědčí poptávka, s níž se klienti obracejí na Naxos a jejíž celková hodnota přesahuje tři miliardy korun.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!