Největší expanze obchodních firem čeká Varšavu | E15.cz

Největší expanze obchodních firem čeká Varšavu

Polská Varšava byla ve 20. ročníku studie European Cities Monitor označena za město, které může během příštích pěti let očekávat největší příliv obchodních společností. Nahradila tak v popularitě Moskvu, která spadla na druhé místo.

Celkem 36 největších obchodních společností v Evropě uvedlo Varšavu jako evropské město, kam hodlají v budoucnu expandovat; v roce 2008 to bylo přitom jen 28 firem. Moskvu uvedlo 35 obchodních společností; v roce 2008 ji uvedlo 44 firem. Z průzkumu, který pořádá společnost Cushman & Wakefield mezi 500 největšími evropskými společnostmi, dále vyplynulo, že britský Birmingham je letošním nejvýkonnějším městem; postoupil o sedm příček na 14. místo mezi nejlepšími evropskými místy pro obchodování. Londýn se opětovně stal nejlepším městem pro obchodování v Evropě, toto postavení si udržuje každoročně od zahájení výzkumu v roce 1990, přičemž Paříž a Frankfurt opětovně obsadily druhé a třetí místo.

#####Praha si letos mírně pohoršila své postavení

České hlavní město Praha se umístilo celkově na 21. pozici a od loňského hodnocení si tak pohoršilo o dvě místa. I přes tento meziroční pokles si ale Praha drží nejlepší pozici ve středoevropském regionu, když polská Varšava je na 23. a maďarská Budapešť na 25. pozici. V roce 1990 byla přitom Praha v pomyslném žebříčku středoevropských měst druhá (celkově 23. příčka) až za Budapeští (21. příčka), následována Varšavou (25. příčka). Expandovat v Praze by pak chtělo 20 z dotazovaných firem, což ji staví na osmou příčku v této kategorii.

„Celkový počet lokalit, kam firmy plánují zaměřit svou expanzi, stoupl oproti minulému roku zhruba o tři procenta, což naznačuje, že dochází k postupnému oživení ekonomiky. Zatímco cílem firem v minulosti byla především města ve východní Evropě, tento rok jsme svědky přesunu zájmu směrem k větším městům a západní Evropě. Souvisí to patrně s dobrým přístupem na silné trhy daných firem, tedy faktorem, jenž v expanzi hraje jednu z dlouhodobě nejdůležitějších rolí,“ říká Alexander Rafajlovič, vedoucí oddělení průzkumu trhu z pražské kanceláře Cushman & Wakefield.

#####Chybí kvalifikovaní zaměstnanci

V celkovém vnímání jako města vhodného pro podnikání je Praha stále nejpopulárnější destinací ve východní Evropě, nicméně si pohoršila o dvě příčky a sklouzla tak do poslední třetiny žebříčku. „Na letošním skóre, jež Prahu v žebříčku vrací na místa z přelomu tisíciletí, se podepsalo zejména zhoršení přístupu k trhům a nižší dostupnost kvalifikovaných zaměstnanců,“ tvrdí Alexander Rafajlovič. Výzkum European Cities Monitor vychází z rozhovorů s vyššími vedoucími pracovníky a členy představenstev odpovědnými za umístění poboček pěti set největších evropských obchodních společností.

Na základě tohoto výzkumu se vydává všeobecný žebříček evropských měst, která obchodní komunita považuje za „nejlepší místo k obchodování“ a „nejlepší místo pro umístění pobočky podniku v současné době“. Mimo všeobecného žebříčku je 34 měst hodnoceno na základě řady dalších kritérií, jako je kvalita života, telekomunikace, přístup na trhy, dostupnost a kvalita pracovníků, náklady na kancelářské prostory a dopravní obslužnost. Dvacátý ročník studie European Cities Monitor obsahuje rovněž speciální analýzu výkonnosti měst od roku 1990. Všechna nejdůležitější města ve střední a východní Evropě zaznamenala vzestup, většinou díky přistoupení k EU; Praha a Varšava udělaly za dvacet let největší skok na 21. a 23. místo.

Španělská města Barcelona a Madrid si také vedla obzvlášť dobře: v roce 2009 se umístila na 4. a na 6. místě. V roce 1990 se žádné z nich nedostalo mezi deset nejlepších, jelikož tehdy dosáhla 11. a 17. místa. Olympijské hry v roce 1992 vylepšily následující rok postavení Barcelony o tři místa a poprvé ji dostaly mezi nejlepších deset. Od té doby se již mezi nejlepšími deseti městy udržuje stále. Podobné to bylo v případě Manchesteru, který se poté, co v roce 2002 hostil Hry společenství, vyšvihl v roce 2003 z 19. na 13. místo. Letos skončil na 16. pozici.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!