Největší ostuda: nádraží | E15.cz

Největší ostuda: nádraží

Čtenáři Sedmičky rozhodli. Nejvíc se v Budějovicích stydí za vlakové nádraží.

V nádražní hale to divně páchne. Na lavičce sedí zarostlý muž s igelitovou taškou, pije pivo z plechovky a po nohou mu lezou mouchy. Je opilý.
„Chtěl jsem si vsadit sportku. Ale nevěděl jsem, jestli na středu nebo na neděli. Na to je člověk krátkej,“ vykřikuje na mladý pár, který sedí naproti a snaží se číst knížku.
Lavičky jsou ulepené, a protože je vyhledávají bezdomovci, většina cestujících raději postojí. Vstupní hala působí celkově nehostinně.
Zřejmě i proto dopadla anketa Sedmičky jednoznačně. Celá třetina lidí si myslí, že by se město mělo nejvíce stydět za to, jak vypadá hlavní budova budějovického vlakového nádraží. Vadí tu nejen bezdomovci a chybějící zázemí pro cestující, ale také fakt, že objekt z roku 1908 už dlouho chátrá.
„Zapáchající nádraží, kde se shromažďují hlavně feťáci a bezdomovci, působí opravdu hrozně. Je to příšerný pohled pro lidi, kteří naše město navštíví,“ uvedla jedna ze čtenářek, která se podepsala jako Eva z Budějovic.

Projekt za pět miliard

Existuje projekt, který by měl nádraží proměnit v příjemné místo pro lidi. Nová nástupiště, další odbavovací hala, parkoviště, zóna pro nákupy. To všechno tu má vzniknout už za pět let. Alespoň podle plánu, který České dráhy dosud neopustily. Zakázku získala společnost CB Station Development. Jak uvedl deník E 15, jeden z majitelů má finanční problémy a investice je v ohrožení. „Se společností CB Station Development nadále spolupracujeme,“ řekl Sedmičce Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.
Současný stav však nikdo z jihočeských zaměstnanců železnic nechce komentovat. „Hodnotit prostředí mi nepřísluší,“ řekl bývalý budějovický přednosta Pavel Škvrně.
Na druhém místě skončilo v hlasování malé zastoupení budějovických piv na místním trhu. Jako třetí nejhorší čtenáři označili chybějící WC.
Upozornili ale také na další věci, které se v anketě neobjevily. Vadí jim například současný stav letní plovárny, nedostatek dětských hřišť nebo nepořádek v ulicích a parcích.
„Navštívila jsem malé městečko Lipník nad Bečvou a vyrazilo mi dech, jaký tam byl všude pořádek. Projděte se po Budějovicích v době kolem sedmé hodiny večerní nebo brzy ráno, kdy je město vylidněné. Vyskočí na vás tolik špíny, kterou jindy možná nevnímáte,“ napsala Sedmičce Jana Musilová, podle které se stav prostředí promítá i do chování obyvatel města.

Jak jste hlasovali:

1. Vlakové nádraží
2. Malé zastoupení budějovických piv
3. Chybějící WC
4. Mariánská kasárna
5. Sodovkárna
6. Nevyužité výstaviště
7. Novohradská silnice

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!