Nemáte mince? Stačí poslat SMS | E15.cz

Nemáte mince? Stačí poslat SMS

Ve Žďáře už funguje možnost platit parkovné pomocí textové zprávy.

Od minulého týdne platí ve Žďáru jedna novinka. Parkování v centru města můžete zaplatit pomocí textové zprávy z mobilního telefonu. Za tuto službu ale zaplatíte o tři koruny víc než v parkovacím automatu, tedy třináct korun za hodinu.

„Je to další možnost, jak si ulehčit parkování. Například když zrovna někdo nemá u sebe drobné mince. A také, když se třeba zdrží na jednání, může si prodloužit stání o další hodinu, aniž by musel běžet zpátky k autu,“ vysvětluje vedoucí městského odboru komunálních služeb Jaroslav Kadlec.

Řidiči novinku vítají. „Na náměstí parkuji jen občas, spíš vyhledávám místa, kde se platit nemusí. Ale zjednodušení to určitě je. Asi to budou využívat spíš mladší ročníky, které jsou na používání telefonu zvyklé,“ myslí si Pavel Králíček.

Musejí jen počítat s tím, že se jim parkování o něco prodraží. Za každou hodinu parkování zaplatí přes telefon třináct korun. Město i dál vydělá deset korun, zbytek jde firmě, která systém provozuje.

„Neočekáváme, že by se systémem byly nějaké těžkosti. Soutěž vyhrála stejná firma, kterou mají v Havlíčkově Brodě, kde to funguje bez problémů,“ říká Kadlec. Reportéři Sedmičky si vyzkoušeli, jak systém funguje. A je to opravdu jednoduché. Stačí do zprávy zadat kód parkoviště a SPZ auta a poslat na uvedené číslo. Vzápětí vám dojde potvrzovací zpráva.

Potvrzovací zpráva, takzvaný virtuální parkovací lístek, obsahuje vedle čísla lístku a ceny parkovného i čas, odkdy dokdy máte parkování zaplacené. Pokud už budete znát kód parkoviště a číslo, na které se textovky posílají, ani nemusíte chodit k automatu, na kterém jsou informace vylepené.

Novinka funguje od minulého týdne na třech místech ve městě. Kromě centrálního náměstí i pod divadlem v Tyršově ulici a ve Veselské. Na spoustě dalších míst nedaleko centra můžou řidiči parkovat bezplatně.

Bát se nemusíte ani toho, že byste dostali pokutu od městské policie za to, že vám chybí za předním sklem parkovací lístek.

„Máme přístup do systému, prakticky okamžitě strážník podle espézetky může zkontrolovat, zda má řidič skutečně zaplaceno,“ vysvětluje vedoucí žďárské městské policie Martin Kunc. „Potíž by snad mohla nastat
jen ve chvíli, kdy by měl nějaký problém mobilní operátor,“ dodává šéf strážníků.

Nový systém zřejmě přinese strážníkům víc práce. Denně ve Žďáru nad Sázavou nachytají kolem deseti „černých“ řidičů, teď jich vzhledem k chybějícím lístkům zřejmě budou kontrolovat víc.

JAK FUNGUJE SMS PARKOVÁNÍ

• Na náměstí Republiky, Tyršově a Veselské ulici můžou řidiči nově za parkování platit pomocí sms

• Hodina stojí 13 korun

• Stačí poslat SMS s kódem parkoviště (např. náměstí = zd 01) a SPZ auta na číslo 902 06, do dvou
minut přijde virtuální parkovací lístek

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!