Německé stavebnictví stagnuje | E15.cz

Německé stavebnictví stagnuje

Zatímco německá ekonomika ožívá, tamní stavebnictví tento proces nekopíruje. Loňské nominální tržby poklesly o jedno procento na 81,5 miliardy eur. „Německému stavebnictví se ještě nepodařilo navázat na ekonomické oživení,“ konstatoval prezident Hlavního svazu německého stavebního průmyslu Herbert Bodner.

Na rychlý obrat k lepšímu si podle něj musí sektor počkat. „Tržby v roce 2011 očekáváme na stejné úrovni jako v roce minulém, možný je však i případný propad opět o jedno procento,“ připustil Bodner. Bilanci roku 2010 zatížila zejména hospodářská (meziroční propad o 4,5 procenta) a veřejná výstavba (propad o tři procenta).

Rozmach naopak prožila výstavba bytů (nárůst o šest procent), která se přičinila o to, že úhrnný výpadek činil jedno procento. „Zní to téměř paradoxně, ale hospodářská krize v uplynulém roce německému stavebnictví spíše prospěla, než uškodila. Z podpůrných balíčků spolkové vlády vycházely impulzy pro stavební činnost, které svou intenzitou předčily úroveň normální poptávky,“ připomíná čestný předseda Sdružení českých podniků v Německu a někdejší vrchní analytik Hlavního svazu německého stavebního průmyslu Josef Hladík.

Problém do budoucna vidí v přijatých úsporných programech, jež omezí přísun veřejných investic. „O to důležitější je, aby stavebnictví samo přicházelo s modely financování, které mobilizují pro veřejné účely soukromý kapitál,“ dodává Hladík. České stavební firmy nejsou v Německu přítomny, může za to zákaz, který si vymohly Berlín a Vídeň. „Na tom zřejmě nic nezmění ani volný pohyb pracovních sil od letošního května,“ míní Hladík.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!