Nemocnice budou šetřit na pacientech | E15.cz

Nemocnice budou šetřit na pacientech

Dvousetmilionovým propadem se projeví u Krajské zdravotní snížený přísun peněz od pojišťoven. Pozná to i pacient.

Děkujeme, odcházíme, není zdaleka jediným problémem českých nemocnic, potažmo ústecké a teplické. Jejich správce Krajská zdravotní musí také šetřit. A hodně.
Podle navržené úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví pojišťovny zaplatí za léčení o dvě procenta méně. Starosti má proto akciovka Krajská zdravotní, která v kraji spravuje pět nemocnic. „Snížení o dvě procenta pro nás znamená meziroční pokles příjmů zhruba o dvě stě milionů, a to už je pořádná suma,“ konstatuje mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Úspory najdou ve spotřebě léčiv

Přiznává, že nemocnice bude šetřit především ve spotřebě zdravotnického materiálu a léčiv. „Už dnes můžeme také připustit vliv úspor na čekací doby, a to v oblasti lékařské péče, kterou je možné odložit,“ netají se Vondra.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger má jednoznačný názor. „Nemocnice budou mít prostor poklesnout v objemu péče. My doufáme, že se projeví, že některé hospitalizace nejsou nezbytné,“ zdůvodnil ministr Heger.
Podle něj půjde do zdravotnictví poprvé za posledních dvacet let méně peněz než v předchozím roce. Lékaři k tomu dodávají: Tím teprve nastane krize.
„Krize české zdravotnictví už dávno postihla. Nedovedu si představit, že pacienta, jehož zdravotní stav vyžaduje další hospitalizaci, pošlu do domácí péče. Už ho vidím, jak se bude tvářit, až mu začnu vysvětlovat, že musíme šetřit. To ho přece vůbec nemusí zajímat,“ namítá lékařka Věra, která nechtěla uvést celé jméno, redakce Sedmičky ho ale zná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!