Nemocnice v ohrožení | E15.cz

Nemocnice v ohrožení

Nemocnice ve Frýdku-Místku stále nemá chirurgický pavilon. Příští rok by se měl začít stavět.

Nové vedení města s primátorem Petrem Cvikem říká, že vedle stavby obchvatu je záchrana nemocnice nejdůležitější úkol nové koalice. Kraj i stát slíbily zaplatit nový pavilon za asi půl miliardy korun. Zatím slib plní. Do konce roku bude hotové energetické centrum, které bude napájet ostatní pavilony a napojí se na něj v budoucnu i nový chirurgický pavilon. V nemocnici i na radnici je ale znát nervozita. Peníze na další stavbu totiž stále nejsou jisté. A pokud by kraj stavbu chirurgického pavilonu odsunul, mělo by to fatální důsledky. „Nemocnice přišla o svou podstatnou část. Chirurgický pavilon, který tvořil její základ, jsme museli nechat zbourat, protože se rozpadal. Fungujeme v provizoriu a jen díky neuvěřitelnému nasazení celé posádky,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Přádka.
Čerstvý primátor Petr Cvik potvrdil, že pokud se nepodaří kraji zajistit peníze na stavbu nových chirurgických pavilonů, hrozí problémy.

Přádka: Na staveništi to vydržíme

Nemocnice ve Frýdku-Místku funguje v provizorních podmínkách. Už příští rok ji začnou proměňovat stavební stroje a dělníci v moderní stavbu.
Miroslav Přádka je krizový ředitel frýdecko-místecké nemocnice. Nastoupil v roce 2008. Poté co statici rozhodli, že kvůli použití hlinitanových cementů v konstrukci starého chirurgického pavilonu je nemožná jeho oprava a musí se bourat. Od té doby funguje nemocnice v provizorních podmínkách. I když je největším zaměstnavatelem ve městě a pečuje o nemocné z celých Beskyd. Na místě starého pavilonu zatím není nic.

Jak nemocnice funguje bez chirurgického pavilonu?

Chybí tím obrovská část nemocnice, její základ stavěli dělníci za první republiky. Chirurgické obory jsme přesunuli do dvou budov. Měli jsme tam pět operačních sálů, teď máme v celé nemocnici jen jeden navíc. Je to minimum, ale zachovali jsme všechny obory i objem péče. Na očním a ortopedii jsme ji ještě rozšířili.

Jaké stavební práce jsou na příští rok naplánované?

Některé starší budovy nemocnice dostanou novou fasádu. V příštích dvou letech se promění k lepšímu deset budov. Budeme vyměňovat okna, dveře, zateplovat a podobně.

Může se opravdu stát, že kraj neuvolní peníze na stavbu nového chirurgického pavilonu?

Já doufám, že ne. Pokud by se to stalo, musel by nám stavební úřad prodloužit výjimku pro provizorní chod. Jestliže bychom ji nedostali, byla by nemocnice skutečně v ohrožení. Nemohli bychom pacientům poskytnout takovou péči a snížily by se i platby od zdravotních pojišťoven. Záleží na tom, jaké zdravotnictví ve Frýdku-Místku nakonec bude. Naštěstí nám kvůli provizorním podmínkám neodcházejí lékaři. V roce 2009 jsme dostali Certifikát kvality České lékařské komory, což je pro nás velmi dobré vysvědčení.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!