Nemocným leprou chce odvézt léky | E15.cz

Nemocným leprou chce odvézt léky

Dobrodruh ze Strážova se s kamarády znovu chystá do rumunské kolonie. Žijí tam malomocní.

Jako jednomu z mála Čechů se Václavu Faustovi ze Strážova na Klatovsku podařilo v roce 2006 proniknout za brány jinak přísně střežené vesnice Tichilesti v Rumunsku. Do jediného místa v Evropě, kde žijí malomocní. Po třech letech se do této obce na dunajské deltě známý cestovatel a dobrodruh chystá znovu. Tentokrát s humanitární pomocí v podobě obvazů a fyziologických roztoků. „A také se chci podívat a hlavně natočit, co se tam od mé poslední návštěvy změnilo,“ říká Faust.

Žijí si svůj život

Proniknout do vesnice, která v roce 2006 čítala dvacet čtyři nemocných leprou a dalších pár lidí tvořilo zdravotnický personál, nebylo podle cestovatele těžké. Mnohem komplikovanější bylo vesnici a cestu k ní najít. „Za bránou jsme viděli klasické domky, většinou pěkně upravené, uvnitř čisté. Lidé tu žijí běžným životem. Jen každý z nich má nemoc v různě pokročilém stadiu. U někoho vidíte jen zkrácené články prstů. Ale natáčel jsem povídání se ženou jménem Juliana a ta už neměla články prstů, od kotníků jí uhnívaly nohy, ztrácely se jí nosní dírky a oči měla zalepené tak, že bylo vidět jen bělmo,“ popisuje Václav Faust silné zážitky z rumunské Tichilesti.

K těm nejhorším podle něj patřil všudypřítomný zápach připomínající shnilé maso. V roce 2006 se na cestu po dunajské deltě a do vesnice, kde žijí malomocní, vydal dobrodruh spolu s dalšími třemi kamarády. Letos se do stejných míst chystá osmičlenná výprava. „Čtyři jsme staří známí, kteří máme za sebou už například poslední výpravu do Albánie v roce 2007. Zbylí čtyři jsou nováčci také od nás ze Strážova,“ vysvětluje Faust.

Vrací se s pomocí

Na cestu se dobrodruzi vypraví 19. září. Během čtrnácti dnů chtějí opět na člunech poznávat dunajskou deltu, ale trochu jinou trasou. „Rádi bychom objeli ostrov Sachalin, pokusíme se proniknout mezi pytláky jeseterů, ale to ještě není jisté. Ale hlavně míříme na jeden den do Tichilesti. Nejen s humanitární pomocí, ale hlavně podívat se a natočit, co se od naší poslední návštěvy změnilo. Kolik tam žije lidí, jak se jim daří,“ plánuje cestovatel. Dobrodružnou povahu zdědila po Václavu Faustovi i jeho dcera Sára. Ačkoliv teprve vloni oslavila své šesté narozeniny, už má za sebou výpravu, na kterou by se stěží odvážila leckterá dospělá žena.

Dcera je po tátovi

Sára totiž odmalička jezdí na čtyřkolce. A právě tohle vozítko se jí stalo dopravním prostředkem, s nímž zdolala rumunské pohoří Apuseni. Veškeré vybavení, které na několikadenní cestu potřebovala, vezla právě na čtyřkolce. Doprovod jí dělal otec. Jeho kamarád celou výpravu natáčel na kameru. Václav Faust dceři slíbil, že na další výpravu pojede s ním. Na dunajskou deltu to ale nebude.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!