Nemožnost doteku Tomáše Švédy | E15.cz

Nemožnost doteku Tomáše Švédy

Akademický malíř Tomáš Švéda nyní vystavuje v galerii Zámecký mlýn svou výtvarnou tvorbu za poslední tři roky.

Hradečáci znají Tomáše Švédu spíše jako restaurátora fresek a nástěných maleb. Věnuje se ale hlavně malbě obrazů. To dokazuje současnou výstavou, jejíž vernisáž bude v sobotu 5. září v pět hodin odpoledne.

Co vás přivedlo k malování? Už jako dítě jsem rád maloval. Věnoval jsem se i dalším aktivitám, například jsem velmi rád sportoval, ale nakonec to vyhrálo malování. Od roku 1963 do 1967 jsem absolvoval Střední odbornou školu výtvarnou v Praze a následně jsem se učil v ateliéru profesora Aloise Fišárka na pražské Akademii výtvarného umění.
Kde hledáte inspiraci pro svou tvorbu?
Od mládí jsem jezdil do podhůří Jizerských hor. Hodně mě inspirovala tamní krajina. V přírodě nevnímám jen tvar krajiny, ale i atmosféru, kterou na mě zapůsobí. Nyní mě inspirují jižní Čechy.

Jak jste se dostal do jižních Čech? To bylo díky restaurování. Nejdříve na Červené Lhotě, pak na zámku v Jindřichově Hradci a následně v bývalé jezuitské koleji, kde jsem objevil a zrenovoval také jedinečnou malbu pitvy, která je v současnosti spolu s refektářem ozdobou těchto prostor.

Co byste řekl ke své současné výstavě? Výstavu jsem připravoval tři roky. Prostory Zámeckého mlýna pro mě byly ohromnou výzvou. Velká plátna jsem maloval už s tím, že je vystavím právě tady. V Zámeckém mlýně na člověka dýchá historie a tajemno.

Tomáš Švéda: - narodil se 12. prosince 1947 v Praze.
- v letech 1968 a 1969 navštívil Skandinávii (ovlivněn severskou přírodou a E. Munchem).
- roku 1973 ukončil AVU v Praze.
- posledních devět let žije a tvoří převážně na Jindřichohradecku.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud