Není to rekreace, říkají muži, co se rozhodli být matkami | E15.cz

Není to rekreace, říkají muži, co se rozhodli být matkami

Jak to vypadá, když s malými dětmi zůstanou na rodičovské dovolené jejich otcové? Sedmička se vypravila za dvěma rodinami z Frýdku-Místku.

Nakrmit, přebalit a přečíst dítěti pohádku nebylo zdaleka všechno, co museli zvládnout. Tatínci, kteří se kvůli lepšímu výdělku svých manželek rozhodli zůstat na rodičovské dovolené, strávili s dětmi nepřetržitě mnoho měsíců. A jako na rekreaci si rozhodně nepřipadali. Petr Pinkas odešel na rodičovskou z místa informatika. Volba to byla jednoduchá. Jeho žena Veronika jako nákupčí vydělávala více.

„Svou roli jsem zvládal v pohodě. Problémy jsem míval spíše technické. Třeba když si Kačka během procházky v mrazivém počasí pročůrala punčocháče a náhradní jsem nechal doma,“ vzpomíná s úsměvem Pinkas. S dnes už pětiletou Kateřinou zůstal doma, když měla dvanáct měsíců. Prožili spolu rok, který je hodně sblížil. Byl u toho, když dcera dělala první krůčky a začínala mluvit. Jejímu otci se líbilo, že si den může naplánovat podle vlastních představ. Bylo na něm, jestli si budou hrát doma, nebo se projdou okolo řeky. Na osobní záliby ale neměl mnoho času. K paraglidingu se přes týden téměř nedostal, oblíbený jazz mohl hrát až večer. „Dovolená to přesto byla, protože mi manželka nachystala všechno potřebné na příští den. Neuvažoval jsem, že bych roli muže v domácnosti předčasně ukončil. I když do práce za svými kolegy jsem se těšil,“ přiznává tatínek.
Mít další možnost, rodičovskou dovolenou by si bez váhání zopakoval. „Doporučuji ji také ostatním mužům. Pokud ale jejich miminko není příliš malé, je to holka a její tatínek vydrží na pískovišti poslouchat, jak si deset maminek povídá o brokolicové polévce nebo separačních plenkách,“ směje se Pinkas.

Dovolená? Ne

Rodičovská dovolená skončí Radimu Hrdličkovi za necelé dva měsíce. Bývalý horník se už těší, až jeho dvouapůlletý syn Tobias začne chodit do školky a on nastoupí do práce. „Nechápu, jak tomu někdo může říkat dovolená,“ kroutí hlavou Hrdlička. S Tobiasem zůstal doma, když mu bylo deset měsíců. Manželka Simona se v té době vrátila do zaměstnání. „Být mužem v domácnosti je náročné hlavně na psychiku. Každý den je stejný. Už dnes vím, co budu dělat zítra. Navíc se občas musím vyrovnat s tím, že syn nemá náladu, je nemocný nebo celou noc prokašle,“ vypráví otec.
Jako správný muž v domácnosti se celý den nezastaví. Když si s Tobiasem nehrají, věnuje se úklidu, vaření nebo nákupům. Co nestihne udělat, musí po návratu z práce dokončit jeho žena. Hrdlička už si nepamatuje, kdy si naposledy vyšel s kamarády na bowling. A když hlídání převezme manželka a on si vyjde na ryby, je stejně myšlenkami u svého syna. „Co jsem s ním doma, zúžila se mi slovní zásoba. Šišlám a po kapsách nosím lízátka. Být na rodičovské je určitě krásné a každý otec by si to měl alespoň půl roku zkusit. Podruhé už bych ale takovou možnost odmítl,“ přemítá Hrdlička.

Je to chlapácké a sexy

Simoně Hrdličkové její manžel v úloze tatínka na rodičovské dovolené imponuje. „Je v tom kus chlapáctví a připadá mi to sexy. Vždy jsme spolu měli hezký vztah. Teď se ale ještě více utužil,“ tvrdí Hrdličková.
Její muž se synem si vytvořili vlastní svět. „Dívají se spolu na televizi a hrají si s auty. Říkankám nebo poznávání barev a čísel se moc nevěnují. To je zase moje práce,“ vysvětluje Tobiasova maminka. Někdy manželovi závidí, že se Tobias rozběhne nejdříve za ním. Syna si přesto užívá. „Miluji ho stejně jako dvanáctiletou dceru Simonu. I když na mě zbývá trochu nevděčná role přísnějšího z rodičů,“ přiznává Hrdličková. Ani Veronika Pinkasová se během manželovy mateřské dovolené nemohla dočkat, až se vrátí z práce domů ke své Kačence. „Byly jsme si vzácnější. Když se ráno probudila, jen velmi nerada jsem od ní odcházela,“ vzpomíná Pinkasová. Přestože její muž si občas nevěděl rady, co dát dceři k jídlu a co jí obléct, byl vzorným tatínkem. „Tyhle problémy jsme vyřešili rozpisy, které jsem mu pravidelně nechávala na ledničce. Pokud ale měl dceru zabavit, vzít na výlet, číst jí nebo něco vysvětlit, neměl chybu,“ chválí svého muže Pinkasová.
Zůstat na rodičovské dovolené by doporučila také ostatním tatínkům. Už jen proto, aby se přesvědčili, že to není pouze odpočinek a že i po jediném dni může být člověk pořádně unavený.

Co muži neřeší

Dětská psycholožka Ludmila Mrkvicová je přesvědčena, že muži mohou být stejně dobrými rodiči na mateřské dovolené jako ženy. Důležité je, aby si novou roli chtěli vyzkoušet.
„Na rozdíl od žen neřeší například úklid domácnosti. O to více se pak s dětmi věnují nejrůznějším činnostem,“ všímá si psycholožka.
Nejlepší podle Mrkvicové je, když se otec i matka při výchově dítěte vzájemně doplňují. Rodin, kde s malým dítětem zůstane doma jeho tatínek, pozvolna přibývá. Dětská psycholožka ale neočekává, že by se takové případy staly pravidlem. „Jsme součástí přírody, kde je péče o mláďata až na malé výjimky záležitostí matky. Vítejme každý pokus o změnu, ale masový nárůst počtu tatínků na mateřské dovolené nečekejme,“ tvrdí Mrkvicová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!