Nepracovní aktivity ohrožují firmy všech velikostí | E15.cz

Nepracovní aktivity ohrožují firmy všech velikostí

Podniky a organizace jsou díky neregulovanému přístupu k webu stále častěji vystaveny velkým rizikům.

Podle společnosti GFI Software patří mezi největší webové hrozby hlavně rozesílání spamů a červů ve jménu firmy, šíření dětské pornografie, nelegální stahování softwaru, hudby, filmů a zcizování citlivých údajů. Neřešení těchto rizik vede v lepším případě ke snížení produktivity a v horším případě dochází až ke ztrátě reputace firmy či zabavení technických prostředků firmy. Nezávislé průzkumy potvrzují jednak značné rozšíření nepracovních aktivit a jednak z nich vyplývající nepříjemné důsledky pro firmy všech velikostí.

Podle výsledků nedávného průzkumu IDC nemá 40 procent pracovního času tráveného zaměstnanci na internetu nic společného s prací. Studie společnosti Morse zase ukázala, že používání Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítí u zaměstnanců stojí firmy ve Velké Británii každý rok 1,38 miliardy liber. Ale může být i hůře. „V okamžiku, kdy firmě v důsledku neregulovaného přístupu na web hrozí právní postihy, ztráta reputace či dokonce zabavení její techniky a její následné zavření, je třeba se nad neomezeným přístupem k firemnímu internetovému připojení minimálně zamyslet,“ říká Martin Říha, obchodní ředitel GFI Česká republika a Slovensko.

Pokud firma či organizace nijak nesleduje využívání webu, může se dnes dostat do velkých problémů. „Pokud se firma nechce, ať již zaviněně či nezaviněně, dostat do výše uvedených problémů, musí vypracovat komplexní strategii filtrování webového přístupu. Společnosti potřebují softwarové nástroje pro komplexní zabezpečení, monitoring a řízení přístupu zaměstnanců na internet, a to proto, aby byly včas varovány a připraveny na možná rizika,“ dodává Martin Říha.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!