NH Olomouc Congress získal cenu Stavba roku 2010 | E15.cz

NH Olomouc Congress získal cenu Stavba roku 2010

Avantgardní a funkcionalistický hotel NH Olomouc Congress získal jedno z nejprestižnějších architektonických ocenění, kterým je Stavba roku. Rozhodla o tom porota složená ze zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Nadace pro rozvoj architektury a stavebnictví, Národní aliance podnikatelů a časopisu Stavitel.

Hlavními argumenty pro udělení ceny byly kromě použitých inovací a překvapivých technických řešení i faktory environmentální udržitelnosti, dopady na životní prostředí a v neposlední řadě odvážný design. Porota kromě hotelu ocenila i sousední Omega centrum sportu a zdraví. Obě stavby realizovala olomoucká stavební společnost GEMO a jsou součástí jednoho z největších projektů obnovy staré městské zástavby v Olomouci - bývalého spartakiádního stadionu. Město Olomouc kromě toho, že se jedná o rozvíjející se hospodářské a obchodní centrum, je také po Praze druhým hlavním centrem historických památek.

#####Význam nejen pro Olomouc

Porota zdůraznila význam nově otevřeného hotelu pro celý Olomoucký kraj, způsob, jakým je zasazen do okolního prostoru, pečlivé provedení detailů nebo jeho funkčnost. Bez povšimnutí nezůstal ani poměr mezi architektonickým ztvárněním a délkou stavebních prací. NH Olomouc Congress kombinuje očekávání hostů, kteří cestují za obchodem, a zároveň turistů, kteří chtějí obdivovat krásy Olomouce, nebo sportovců. Hotel nabízí 137 pokojů, tři apartmány, velké konferenční centrum nebo několik sportovních zařízení.

#####EKO odpovědnost a inovace

[file:8330:small:right]

Jedním z důvodů přiznání ocenění Stavba roku je plán udržitelnosti rozvoje. Použitá technologie je jedna z nejmodernějších se zaměřením na ekologii. Osvětlení využívá světla s nízkou spotřebou a prostorové snímače zachycující pohyb. Topení a klimatizace včetně systému žaluzií se automaticky přizpůsobí slunečnímu záření a bez zajímavosti není ani systém zpětného získávání tepla. Novinkou je efektivní hospodaření s vodou v celém hotelu. Systém ale zahrnuje i takové detaily, jako je zavlažování rostlin na balkonech, na venkovní zahrádce nebo minigolfového hřiště. Hotelový řetězec nedávno sestavil plán Strategického environmentálního rozvoje, který zahrnuje jak vzdělávání zaměstnanců, tak i výběr vhodných zařízení, která šetří spotřebu vody či nakládání s odpady. Celý nově revitalizovaný prostor byl urbanisticky plánován do čtyř fází. Nejdříve byl obnoven areál pro fotbalový klub SK Sigma Olomouc, poté zřízeny pěší zóny a cyklostezky, následovalo sportovní centrum Omega a celý projekt zakončil hotel NH Olomouc Congress. Stavební práce trvaly pět let a celková investice byla přibližně 30 milionů eur.

*

Španělský řetězec NH Hoteles vstoupil na český hotelový trh letos v květnu, když otevřel čtyřhvězdičkové hotely v Praze nedaleko stanice metra Anděl a v Olomouci v Legionářské ulici. V Praze s otevřením nového hotelu přibylo 134 pokojů, v Olomouci 137 pokojů. Na rok 2013 plánuje společnost výstavbu dalšího hotelu v Praze v blízkosti Václavského náměstí. NH Hotels patří k největším provozovatelům hotelů v Evropě. Aktuálně řetězec provozuje 398 hotelů ve 25 zemích Evropy, Ameriky a Afriky. Společnost byla založena v roce 1978 ve městě Navarra. České hotely se v posledních dvou letech potýkají s odlivem hostů. Výjimkou jsou právě čtyřhvězdičkové hotely, které jako jediná kategorie zaznamenaly loni nárůst.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!