Noční ptáci. Doma popřejí dobrou noc a vyrážejí vydělávat peníze | E15.cz

Noční ptáci. Doma popřejí dobrou noc a vyrážejí vydělávat peníze

Do práce vyrážejí, když jdou ostatní do postele. Recepční, barmani nebo hasiči.

Přestože pracují v době, kdy většina lidí spí, nestěžují si. Shodují se, že na všechno se dá zvyknout. I na práci v noci. „Nemám s tím problém. Paradoxně jsem se ale asi měsíc učila po noční usnout. Těžké není nespat, ale spát. Kolegyně si zvykala ještě mnohem déle,“ líčí nepříjemnosti nočních služeb Lenka Pelikánová, která si za pultem hotelové recepce přivydělává ke studiu. Podle třiadvacetileté studentky není obtížné skloubit práci v noci a studium. „Dá se to zvládnout. Horší je, když jsou třeba tři noční za sebou a do toho mě čekají ve škole nějaké testy. Na druhou stranu v recepci není práce nějak náročná. Pracuju vlastně tři hodiny, zbytek prosedím za pultem,“ přibližuje Pelikánová. Mít na starosti recepci sice není náročné, nicméně zodpovědnost za noční provoz hotelu je velká a spánek nepřichází v úvahu. „Důležité je pořád přemýšlet, takže se nejčastěji učím, nebo dělám tabulky. Za noc taky dokážu zvládnout i pět káv a ráno nějaký energetický nápoj. Zabírá taky sprcha. Musím se udržovat ve střehu, protože v noci se z lidí občas stávají zvířata, obzvlášť když jsou opilí,“ vypraví Pelikánová. Na práci v noci si zvykla, denní režim jí ale narušuje pořád. „Teď už to mám tak, že přes noc funguji, ale tak do deseti hodin dopoledne o sobě nevím. Někdy zaspím do školy a zjistím, že mám zastavený budík, takže už jsem vzhůru byla,“ vypráví Pelikánová. Svou budoucí práci si mladá studentka představuje bez nočních. „Ono by to šlo, ale zase tak velké příplatky za noční nejsou. Taky je trochu výhoda, že dny bych měla volné, ale nestojí to podle mě za to. Člověk nemá čistou hlavu a začne degradovat,“ míní Pelikánová.

Když jsou v baru lidi, jde to samo

Na zápřah v noci jsou zvyklí i barmani v klubech. Zatímco se ostatní baví, oni pracují. „Mně to vyhovuje. Za barem jsem dělal už v několika podnicích a mám rád ten cvrkot. Trochu problém je, když není moc lidí. To se minuty fakt vlečou. V hlavě si začnu přezpívávat snad všechny písničky, co znám,“ říká třiatřicetiletý Roman Schrom. Noční návaly převážně o víkendu podle zkušeného barmana pomáhá překonat také dobrá atmosféra v práci. „To je velice důležité. Když se číšníci znají a vycházejí spolu, dokážou si pomoct a v práci je vždy všechno připravené. Špatně by se trávily noci v práci s vědomím, že někdo se na jiného snaží hodit nějaký průšvih, nebo třeba že nedostanu správně a včas zaplaceno,“ doplňuje Schrom. Jako správný profesionál ví, že případná únava nesmí jít na obsluze baru poznat. „Snažím se všem vyhovět a být příjemný. K mé práci to patří a uškodil bych podniku, kdybych byl na někoho nevrlý proto, že bych to nejraději zabalil a šel si lehnout. Takový druh člověka by ani barman nemohl být,“ soudí Schrom.
Zkušenému barmanovi noční práce nekomplikuje ani osobní život. „S přítelkyní to už máme nastavené. Máme rozdělené povinnosti doma a čas na sebe máme taky,“ vypráví Schrom.

Ve službě čtyřiadvacet hodin

Ze všech profesí tráví nejdéle ve službě hasiči. Na zásah musí být připravení čtyřiadvacet hodin. „Na koloběh služeb jsem zvyklý, takže už mi to problém nedělá. Práce v noci je ale náročnější a v našem povolání to platí dvojnásobně. U zásahů je horší orientace a hasiči musí být stoprocentně koncentrovaní,“ uvádí profesionální hasič Tomáš Petreček. On, stejně jako jeho kolegové, se na náročnou práci a dlouhé služby připravuje. „Proti únavě při těžších zásazích používáme iontové nápoje a energetické tyčinky. Velmi důležitá je také fyzická a psychická příprava, kterou si při výcviku každý hasič zdokonaluje,“ pokračuje Petreček. Profesionální hasič a všestranný sportovec zvládá i těžkou sportovní přípravu. S opavským týmem totiž pravidelně startuje na náročných závodech adventure race.
„Po nočních a náročných zásazích musím svůj tréninkový rytmus upravit, což mi zrovna neprospívá. Každopádně svou práci beru jako poslání a mám ji rád natolik, že jsem ochoten toto obětovat,“ upřesňuje Petreček.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!