Nová čtvrť na místě bývalé továrny | E15.cz

Nová čtvrť na místě bývalé továrny

Když po více než sto letech ukončil výrobu závod Milo, zůstal po něm v centru Olomouce rozsáhlý komplex chátrajících průmyslových budov. Po letech dohadů a scelování vlastnicky rozdrobeného majetku je jasno – Olomouc dostane novou čtvrť.

Tradiční výrobce rostlinných tuků uzavřel své výrobní linky v září 2001 a následovala série dražeb zastaveného majetku. Několik menších budov využívali drobní živnostníci, areál se postupně stal centrem bezdomovců a sběračů kovů. O čtyři roky později se povedlo pozemky scelit a dlouho kritizovaný brownfield hyzdící střed měst začal hledat investora. Pět firem v čele ING Real Estate založilo projektovou společnost SMC Development a.s., která novou Šantovku vybuduje. Šantovka je přímo v historickém centru Olomouce a má plochu zhruba 12 hektarů. Vybudování nové čtvrti by mělo stát kolem 10 miliard korun, hotovo by mělo být v roce 2015. Developeři zatím nechtějí prozrazovat mnoho podrobností, ale vzniknout by zde mělo 200 tisíc metrů čtverečních nových ploch. Třetinu zaberou nákupní a zábavní centra, další části byty a kanceláře. Chybět nebudou ani odpočinkové zóny, cyklistické stezky a dětská hřiště.

#####Česko-anglická spolupráce na projektu

V květnu byly vybrány architektonické kanceláře, konkrétně anglická Benoy a českobudějovický Ateliér 8000. „Stavět v blízkosti historického centra města je velmi složité, proto jsme hledali projekční kancelář, která s tím má zkušenosti. Benoy měla nejlepší návrhy a reference. Jejím úkolem je zpracovat design a uspořádání vnějších a vnitřních staveb první etapy výstavby,“ vysvětluje mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč. Českobudějovický Ateliér 8000 bude nápady a návrhy Benoy doplňovat svými, připraví dokumentaci pro územní rozhodnutí, stavební povolení a realizační dokumentaci. „Kromě toho bude autorsky dohlížet na realizaci projektu až do jeho dokončení a kolaudace,“ podotýká Aláč. „Naším hlavním cílem je, aby se stavby přirozeně začlenily do stávající architektury. V Olomouci chceme oživit střed města a přirozeně dotvořit osu Horní náměstí – Dolní náměstí – Šantovka,“ řekl ředitel společnosti Benoy Robert Bishop.

#####Všechny továrenské objekty zmizí

Jedno je jasné už teď. Z bývalého podniku Milo nezůstane vůbec nic, nepočítá se se záchranou nebo využitím byť jediné budovy. Výstavba Šantovky je rozplánována do tří etap. V té první vznikne obchodní a zábavní centrum. Ve druhé vyrostou administrativní a bytové domy a naposled rezidenční komplex (celkově se počítá s několika sty byty). Na druhou i třetí etapu bude opět vypsána architektonická soutěž, přičemž Benoy by měla nadále fungovat jako supervizor, který dohlédne na sladění jednotlivých částí. Finanční krize se zatím projektu nedotkla, nedochází ani k žádnému zeštíhlovaní či osekávání plánů a ploch. „Stále vyhodnocujeme zájem budoucích retailových nájemců o toto území. Projekt je tak významný, že všichni akcionáři jsou přesvědčeni o jeho úspěšnosti a ani odchod jednoho z investorů neohrozil projekt v žádném směru. Chceme, aby byla Šantovka zajímavá pro všechny,”dodal Aláč.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!