Nová lávka přes Berounku propojí obce, okresy i mikroregiony | E15.cz

Nová lávka přes Berounku propojí obce, okresy i mikroregiony

Spojit dvě obce, dva okresy a dva mikroregiony chtějí příští rok obce Němčovice na Rokycansku a Dobříč ze severu Plzeňska. Dřevěná lávka pro pěší za šest až deset milionů korun propojí osady Olešná patřící pod Němčovice a Čivice, součást Dobříče. "Je hotová studie, pomoc s projektem i stavbou slíbil Plzeňský kraj, řekl starosta Němčovic Karel Ferschmann.

Podle jeho slov je cílem projektu mimo jiné znovu navázat vztahy obou obcí, které tu dříve byly velmi těsné, ale dnes se lidé neznají. Obce, které byly dříve „svázané“ přívozem, dnes nic nespojuje. Díky mostku se propojí silné mikroregiony - Radnicko a Dolní Střela, oba s 23 obcemi. Nová lávka poslouží cyklistům, vodákům, turistům i lyžařům. „Když se nyní chci dostat do Čivic, musím do Darové na přívoz, který ale stále nejezdí, nebo to musím objet, což je asi 15 kilometrů,“ vysvětlil Ferschmann. Čtyřicet metrů široká lávka přes Berounku je projektem dvou obcí a dvou soukromých subjektů, které chtějí příští rok postavit z rokycanské strany pod Čivicemi sjezdovku.

„Turisté přijedou autem do Olešné, kde ho nechají na parkovišti. Poté přejdou lávku, kde budou mít začátek vleku a mohou hned lyžovat,“ uvedl starosta. Sjezdovka na severním svahu se zasněžováním bude mít délku 360 a převýšení 70 metrů. Vedle ní bude malá trať pro děti. Nová atrakce má začít fungovat od příští zimní sezony. Oživí oblast, která turisticky žije díky vodákům a cyklistům pouze v létě. Projekt sjezdovky je hotový, rychlost stavby záleží na tom, kdy se soukromníkům podaří vykoupit všechny pozemky. Podle starosty by se na sjezdovce držel sníh velmi dlouho, protože bude z jihu krytá lesem. „Kopec se 400 metry má stejnou výšku jako lokalita, kde se konalo lyžařské mistrovství světa v Liberci,“ uvedl. Jeden z podnikatelů Vladislav Černý, který je funkcionářem svazu lyžařů, provozuje na blízkém jezu malou vodní elektrárnu. Vodu na zasněžování by bral z Berounky, elektřinu z vodního zdroje.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!