Nová radnice. Kde bude? | E15.cz

Nová radnice. Kde bude?

Přestěhuje se přerovská radnice na Horní náměstí? Průzkum Sedmičky ukázal, že lidé by ji raději nechali tam, kde je.

Letitý spor přerovských politiků ohledně umístění radnice čeká do konce roku rozuzlení. Odborníci zpracovávají studie, zda je možné přestěhovat radnici do plánovaného nového objektu na Masarykově náměstí, nebo bude lepší ji přemístit do historického jádra na Horní náměstí.
Sedmička oslovila v ulicích Přerova šedesát lidí s anketní otázkou, kde by podle nich měla mít radnice své místo. Dvaatřicet dotazovaných dává přednost radnici na Masarykově náměstí. Většina z nich uvedla, že Horní náměstí je pro ně daleko. „Jak se my staří lidé máme dostat až někam na kopec? To nám snad chtějí udělat schválně, abychom na ně nemohli,“ řekla například Milada Roudenská.
Pět oslovených lidí by přivítalo, kdyby se sídlo radních přestěhovalo na Horní náměstí. „Radnice tu v minulosti byla. Tak proč ne teď? Vždyť se sem mohou přemístit i vánoční trhy, oslavy a podobně,“ řekl jeden ze zastánců stěhování Petr Háša. Třiadvacet z šedesáti dotazovaných lidí se shodlo, že je jim jedno, kam se konšelé usadí, protože jsou komunální politikou znechuceni.

Dva odlišné pohledy

Většina radních by ale upřednostnila Horní náměstí. Patří mezi ně i náměstek primátora Josef Kulíšek. Podle něj by bylo ideální celou jihozápadní část Masarykova náměstí opustit a prodat ji developerům, kteří by tady po zbourání starých domů vytvořili novou zástavbu s obchody, byty a kavárnami. „Pokud si stanovíme podmínku, že chceme mít v novém bloku radnici, vezmeme tím zbytečně místo třeba obchodům. Město vlastní dva domy na Horním náměstí, kam se může radnice přestěhovat, a kde má i z historického hlediska své místo,“ konstatuje Josef Kulíšek.
Zastupitelka Marta Jandová naopak upozorňuje, že studie, které se v současné době zpracovávají, pouze ukážou, jak moc je výhodné či nevýhodné umístění radnice na Masarykově náměstí pro developerskou firmu. „Taková rozhodnutí, jako je vyhledání nejvhodnější lokality pro významnou budovu, se běžně dělají urbanisticko-architektonickými soutěžemi. Pan Kulíšek by se měl už konečně v archivu seznámit s historickými souvislostmi, pak by nejspíš přestal používat argument, že radnice patří zpět na Horní náměstí,“ uvedla Jandová, která podporuje zachování radnice v centru města.

Historik a architekt se shodují

Archivní dokumenty opravdu připomínají, že radnice na Horním náměstí stála, a to od 16. až do poloviny 19. století. Pak se ale stěhovala. „Centrem Přerova se postupně stalo dnešní Masarykovo náměstí. Proto se sem tehdejší radní přestěhovali, aby byli blíže k dění,“ podotkl ředitel přerovského archivu Jiří Lapáček. K otázce přerovské radnice se vyjádřil i brněnský architekt a urbanista Pavel Šimeček. „Ve všech městech má být radnice na hlavním náměstí, což je v případě Přerova náměstí Masarykovo. Mám pocit, že uvažovaný přesun je plánován proto, aby se vedení města dokonale izolovalo od občanů,“ konstatoval Šimeček.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!