Nová sezona přinese softbalové derby | E15.cz

Nová sezona přinese softbalové derby

Chomutovští borci vyhráli extraligu, ti mostečtí druhou ligu. Příští rok na sebe narazí v jedné soutěži.

Potřetí okusí softbalisté týmu Painbusters, jak chutná nejvyšší česká soutěž. Tentokrát doufají, že si ji nezahrají jen jednu sezonu. „Druhou ligu jsme teď hráli tři roky. Předtím jednu sezonu první ligu, ale hned jsme zase sestoupili,“ vzpomíná na poslední roky trenér a zároveň hráč Roman Záruba.
Tehdejší sestup byl pro tým tvrdým zásahem. „Nejlepší hráči odešli hostovat a my málem spadli až do baráže,“ vzpomíná na nepříjemné výsledky Záruba. Loni tým ale vybojoval v základní části druhou pozici, a tím i přímý postup do semifinále. Jenže v něm překvapivě Painbusters prohráli.

Třetí pokus

Letos skončili po základní části Mostečané třetí. Ve čtvrtfinále je čekal snadný soupeř. Nováček druhé ligy z Ledenic. V semifinále se naopak střetli s dalšími adepty na postup do extraligy, týmem MFF Neratovice. „První zápas doma jsme prohráli, ale z hostování se k nám vrátil Patrik Kolkus. Reprezentant, který hraje v extraligovém Havlíčkově Brodě. V odvetě dal hned homerun, což byl skvělý začátek,“ poznamenal trenér.

Tím získali účast ve finále a Painbusters si splnili letošní cíl. V cestě za postupem do ex- traligy jim stál dlouhodobě nejlepší tým druhé ligy, Přírodní vědy UK Praha.
„Loni mohli jít do nejvyšší soutěže, ale odmítli to. Letos chtěli, jenže my je porazili v obou zápasech,“ komentuje Roman Záruba výkon týmu. Jejich fináloví soupeři neuspěli ani v baráži. Příští rok tak budou Mostečtí jediným nováčkem extraligy.

Utkání s legendou

Od jara se budou mostečtí softbalisté setkávat s dlouhodobě nejlepším týmem českého softbalu, chomutovskými Beavers. Většina hráčů se zná a pro týmy budou mít utkání zvláštní náboj. „Proti nim je vždy krásné hrát. Zvláště, když nadhazuje Lubomír Vrbenský, který nemá konkurenci ani v Evropě,“ těší se Záruba.

Druhým důvodem je hostující mostecký hráč Jiří Nezbeda, který hraje právě u Bobrů. „On kdysi slíbil, že když postoupíme, vrátí se. Ale vypadá to, že zůstane v Chomutově. Příští rok totiž bude v Česku světový pohár a s Chomutovem má mnohem větší šanci se tam dostat,“ míní Záruba.
Nezbedovu touhu zůstat v Chomutově potvrdil i Josef Griml. „Oni hrají výkonnostně o třídu níž a budou se pohybovat kolem šestého místa. To ale neznamená, že nás nemůžou porazit. Na zápasy s přáteli se těšíme i z praktického důvodu. Je to blíž než jezdit na Moravu,“ škádlí budoucí soupeře Griml.

Posily a nová síť

Mostečtí by přece jen rádi tým posílili, jednají s několika hráči, ale počítají s příchodem maximálně dvou. „Chtěli bychom, aby se nám vrátili naši odchovanci, ale ti mají vyšší klubové ambice,“ vysvětluje Záruba.

Painbusters mají skromný cíl. Jako nováčci soutěže se chtějí vyhnout baráži. Dopomoci k tomu mají i junioři, kteří byli třetí na mistrovství republiky. Tři z nich už v týmu mužů nastupovali letos.
„Oporou nám byli hlavně nadhazovač Stanislav Štýs a catcher Jaromír Kessler. Skvěle se povedla sezona i Jaroslavu Němcovi, který několik let vůbec nehrál,“ hodnotí svůj tým trenér a zároveň hráč. Aby se i on mohl v extraligové sezoně pořádně věnovat dění v poli, opouští roli trenéra. Za něj ji převezme Pavel Kasal.
Teď softbalisty čeká zimní příprava. V tělocvičně na 16. základní škole poprvé vyzkoušejí úplně nový síťový tunel. Díky němu i přes zimu mohou trénovat hráči odpal.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!