Nová technická knihovna bude šetrná | E15.cz

Nová technická knihovna bude šetrná

Jako energeticky úsporně se momentálně staví nejen byty a některé administrativní budovy (hlavní centrála ČSOB, Danube House), ale také například nová technická knihovna, která se dokončuje na Flemingově náměstí v Praze 6.

Jako energeticky úsporně se momentálně staví nejen byty a některé administrativní budovy (hlavní centrála ČSOB, Danube House), ale také například nová technická knihovna, která se dokončuje na Flemingově náměstí v Praze 6.

Spotřeba energie v tomto objektu by měla být oproti podobným budovám o desítky procent nižší, k čemuž jí pomůže okrouhlý tvar i střecha se zelení.

#####Automatické chlazení

Provětrávání a chlazení budovy bude automatické, tím se podle Poláka dosáhne toho, že nebude potřeba takového počtu chladicích jednotek. „Vytápění a chlazení v plné míře využívá systém aktivace betonového jádra, který spočívá v tom, že celá hmota stropů slouží pro akumulaci tepla či chladu,“ vysvětlil mluvčí. Na střeše budovy vyroste zeleň, která bude fungovat jako akumulátor a regulátor odtoku dešťové vody. Další rostliny a stromy budou v parku. Úspory přinese i fasáda s mobilním stíněním. Na energetickou úspornost mysleli projektanti i při plánování vnitřního upořádání. „Všechna podlaží knihovny jsou propojena rozlehlým atriem přivádějícím dostatek světla do centra budovy,“ sdělil Polák. Velký prostor také usnadní přirozené provětrávání. Místa, kde budou studenti pročítat knihy, budou využívat hlavně denní světlo. „Knihy v regálech, kterým nadbytek světla škodí, budou naopak ve vnitřních prostorách,“ dodal mluvčí.

*

Zelené kanceláře zatím příliš netáhnou

Firmy v České republice prozatím nemají zájem o kanceláře v takzvaných „zelených“ budovách, tedy ve stavbách s vysokými ekologickými standardy. To je důvod, proč v ČR zatím není jediná administrativní budova, která by se mohla označit jako ekologická. Tvrdí to Radomír Němeček ze společnosti TriGranit Development.

Náklady na výstavbu „zelených“ kancelářských budov jsou podle Němečka o 30 procent vyšší než u běžných moderních kanceláří. „Zejména zahraniční firmy přicházejí do Česka kvůli nižším nákladům, vyšší nájmy v ekologických budovách by tedy pro ně byly v rozporu s touto motivací,“ dodal Němeček. Zvýšené ekologické ukazatele budov jsou při rozhodování o pronájmech rozhodně plusem, nejsou však pro firmy určitě rozhodujícím faktorem, míní realitní odborník Tewfik Sabongui ze společnosti Jones Lang LaSalle. Evropská komise přitom už dříve odhadla, že celkový potenciál úspor energií u administrativních budov je 30 procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!