Novela stavebního zákona bude za rok | E15.cz

Novela stavebního zákona bude za rok

Na ministerstvu pro místní rozvoj připravovaná velká novela stavebního zákona se do vlády nedostane pravděpodobně dřív než za rok. Informoval o tom mluvčí úřadu Hynek Jordán.

Ministerstvo nyní připravuje paragrafované znění návrhu novely na základě připomínek od stavbařů a správních orgánů.

Z hlediska územního plánování má podle Jordána novela odstranit například zdvojení ve vztahu k správnímu řádu. Rozšířit se má také okruh staveb, které nevyžadují rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Zpřesnění čeká podle mluvčího také například podmínky, za kterých je přípustné ve veřejném zájmu nařídit vlastníkovi provedení nezbytných úprav na stavbě. Stavbařům sdruženým ve Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) například vadí, že od loňského ledna platný stavební zákon vnesl nejasnosti do výkladu funkce stavbyvedoucího.

Nelíbí se jim, že stavbyvedoucí již není pouze pozicí v rámci organizačního uspořádání firmy. Musí nově vykonávat také povinnosti, které přímo nesouvisejí s jeho činností ve výstavbě. „Výkladově sporná je zejména otázka povinné účasti autorizovaného stavbyvedoucího na stavbě,“ řekl prezident SPS Václav Matyáš. „Řešením by bylo provést příslušné korekce ve stavebním zákoně, nebo se vrátit k původnímu názvosloví podle dřívějšího zákona,“ dodal. Svaz si přitom na svých internetových stránkách klade otázku, jestli firmy o novelu zákona vůbec mají zájem. Na výzvu, aby firmy podávaly návrhy na změny a doplnění stavebního zákona, reagovaly prý pouze tři. To je podle svazu překvapivě nízký počet. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek v dubnu při opětovném nástupu do funkce ohlásil, že příprava velké novely stavebního zákona bude patřit mezi jeho priority.

Na začátku dubna MMR počítalo s vypracováním návrhu novely do konce června. Menší novela stavebního zákona během května prošla parlamentem a podepsal ji i prezident.

Tato úprava umožnila například umístit stavbu v nezastavěné části obce, která nemá zpracovaný územní plán. Podle dosud platného zákona to možné nebylo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!