Novela zákona umožnila SFRB dále podporovat bydlení | E15.cz

Novela zákona umožnila SFRB dále podporovat bydlení

Financování Státního fondu rozvoje bydlení, který pomocí dotačních programů podporuje rozvoj českého bydlení, je zachováno. Stalo se tak díky přehlasování prezidentova veta novely zákona o SFRB a konečnému přijmutí této novely.

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška již dříve varoval, že bez peněz ze státního rozpočtu hrozí fondu zánik. „Tímto návrhem nevznikají žádné mandatorní výdaje státu,“ prohlásila spoluautorka návrhu Zdeňka Horníková (ODS). Podle ní novela neznamená, že by vláda nutně musela fondu peníze dávat, jen to umožňuje. Objem případných finančních přesunů pro SFRB totiž závisí plně na rozhodnutí vlády a Poslanecké sněmovny pro každý rozpočtový rok. „Novela je důležitá především pro stabilitu fondu a dlouhodobou udržitelnost rozvoje bytové politiky. Potřebu podpory bydlení pociťují zejména střední a nižší příjmové skupiny obyvatel,“ upřesnil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

#####Příjmy z privatizace končí

Rozpočet SFRB schvaluje každoročně sněmovna jako samostatný rozpočet. Pro letošní rok schválili poslanci rozpočet fondu s výdaji 3,5 miliardy korun. Novelu zákona ve sněmovně předložili občanští demokraté Zdeňka Horníková a Petr Bratský spolu se sociálním demokratem Miroslavem Váňou. Argumentovali tím, že fond nemá ze zákona zajištěné peníze pro své fungování. Příjmem SFRB se staly příležitostné převody peněz z bývalého Fondu národního majetku v celkovém objemu 33 miliard korun. Poslední z těchto převodů se přitom uskutečnil v roce 2005. Nyní podle předkladatelů zůstanou fondu jen pohledávky v objemu asi sedmi miliard a rezerva osm miliard korun.

#####Pomoc z několika dotačních programů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!