Novela zákoníku řeší i přechod nájmu | E15.cz

Novela zákoníku řeší i přechod nájmu

Vláda schválila návrh novely občanského zákoníku, která má změnit paragrafy týkající se bydlení. Na tiskové konferenci po schůzi kabinetu to řekl premiér Petr Nečas.

[file:8153:small:right]

Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného. Návrh upravuje dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli,“ uvedl předseda vlády. Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje MMR cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku. Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400 tisíc bytů v České republice. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

#####Novela pomůže při vypořádání dědictví

Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé. Přestože dnes schválený návrh podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby zohlednil některé připomínky nájemníků, s výsledkem příliš spokojený není. „Většině našich připomínek nebylo vyhověno,“ řekl Taraba. Blíže neupřesněné návrhy na doplnění novely poslalo na MMR také Občanské sdružení majitelů domů, sdělila jeho mluvčí Aneta Červenková. Jako celek ale návrh přivítala.

#####Konec regulace postihne tisíce seniorů

Konec regulace nájemního bydlení se v Česku dotkne asi 20 až 25 tisíc seniorů, kteří budou mít problém nájem zaplatit, řekl předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. Jen v Praze bude mít problémy se zaplacením nájemného sedm až osm tisíc seniorů a seniorek, zní závěry studie, kterou letos pro pražský magistrát vypracovala expertní skupina Rady seniorů. Podle ní v metropoli chybí zejména malometrážní byty pro seniory. Návrh zcela nového občanského zákoníku nyní připravuje ministerstvo spravedlnosti. V současnosti prochází připomínkovým řízením, zcela hotový má být asi v roce 2014.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!