Novinkou mezi investičními fondy v Česku jsou umělecká díla | E15.cz

Novinkou mezi investičními fondy v Česku jsou umělecká díla

V Česku vznikl první investiční fond zaměřený na umělecká díla. Investice do umění jsou totiž podobně jako v případě orné půdy další možností, jak výhodně investovat v dobách nejistoty na trhu. Fond spravuje investiční společnost AVANT, oznámila firma.

Investiční fond PROARTE získal povolení k činnosti od ČNB v červnu letošního roku, před několika dny byl zapsán do obchodního rejstříku a právě zahajuje svou činnost. Na investice do uměleckých děl, především obrazů, má fond k dispozici desítky milionů korun. Jde o první fond s touto specializací v České republice, v zahraničí už podobné fondy vznikají delší dobu. Fond má zatím tři akcionáře, ale očekává se zájem dalších investorů.

AVANT v zájmu efektivní správy fondu angažoval přední české odborníky na oblast umění, kteří přijali místa v představenstvu – Doc. Marii Klimešovou z Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy a PhDr. Martina Součka, vydavatele knih o českých i světových výtvarnících a pořadatele celé řady výstav o výtvarném umění. „Naši klienti hledali především bezpečnou investici v neklidných dobách. Zároveň chtěli investovat do věcí, které mají rádi a kterým rozumí. Takové investice jsou podle našich zkušeností obvykle úspěšné,“ říká výkonný ředitel společnosti AVANT Pavel Doležal.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!