Nový skiareál chce konkurovat Alpám | e15.cz

Nový skiareál chce konkurovat Alpám

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letos v květnu začaly padat stromy na Medvědí hoře v Jeseníkách. Přes třicet hektarů lesa uvolnilo místo jednomu z největších lyžařských areálů, jaké v Čechách i na Moravě za poslední léta vznikají. Velikostí by měl být srovnatelný se Špindlerovým Mlýnem.

Medvědí hora se nachází u obce Loučná nad Desnou. Pro ospalou vesničku je projekt zásadní událostí v její historii – změní se v důležité rekreační centrum. Místní to poznali prakticky přes noc, protože začala rychle růst cena pozemků. Podnikatelé vytušili příležitost a začali se připravovat na stavbu hotelů, restaurací a dalších doplňkových zařízení a služeb. Loučná oživení vesměs vítá, někteří však už projektu přestávali věřit, protože jednání se táhla přes šest let. Dlouhé přípravy se však olomoucké firmě K3 Sport vyplatily, protože se na projekt povedlo získat prostředky z evropských fondů.

#####Vznikne nejdelší sjezdovka v Jeseníkách

Areál se bude moci pochlubit hned několika prvenstvími, David Kestl z K3 Sport je na to patřičně pyšný: „Od počátku bylo naším záměrem konkurovat Alpám, kam stále míří velká část lyžařů kvůli lepším službám.“ Čím tedy budou v Loučné usilovat o přízeň návštěvníků? Především bude připraveno přibližně šest kilometrů sjezdovek (dvě hlavní o délce 2450 a 2250 metrů a dvě vedlejší s délkou 600 metrů a 450 metrů). První jmenovaná bude nejdelší sjezdovkou v Jeseníkách, při převýšení přes 500 metrů může hostit i mezinárodní lyžařské závody včetně Světového poháru. Zkrátit čekání na minimum by měla první šestisedačková lanovka v České republice s přepravní kapacitou 3200 osob za hodinu. Lanovku ještě doplní dva klasické dvoumístné vleky. Nedostatek sněhu by pak měl řešit rozsáhlý systém zasněžování v podobě 30 děl.

#####Chybět nebude ani kvalitní zázemí

Na sjezdovky naváže zázemí v podobě infocentra, sluneční terasy a hlavně multifunkčního objektu s různě komfortními kavárnami a restauracemi. „Chtěli bychom areál vybavit tak, aby byl zajímavý celoročně,“ vysvětluje Kestl. Počítá se proto i s naučnou stezkou, dětským hřištěm, in-line dráhou nebo napojením na turistické trasy a cyklotrasy. Celkové náklady se vyšplhají asi na půl miliardy korun. Celoroční atraktivita je také v zájmu obce, aby se z ní nestalo místo duchů, které ožívá jen v zimě. Podle starosty Pavla Martínka se dá vhodně využít rybník Kocián, kde už se dlouho pracuje na rekreačním areálu zaměřeném na rybolov a sport.

Nabídku atrakcí obohatí minigolfové hřiště a následovat by měl skatepark. V obci se mluví i o krytém bazénu, ale ten vzhledem k vysokým nákladům zůstane s největší pravděpodobností jen na papíře. Řadu dalších projektů, zejména ubytovacích, připravují menší investoři a soukromníci. Původně měly být vleky spuštěny už letos, ale špatné počasí znemožnilo začít s mýcením pozemků brzy na jaře, proto se hlavní práce posunuly. V tuto chvíli jsou dokončeny hrubé terénní úpravy, betonáž patek sloupů lanovky a vleků, základy a suterén budov infocentra a multifunkčního objektu. Centrum se prvním návštěvníkům otevře na podzim 2010.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video