Nový starosta: Vím, že Kolín teď není příjemné místo k životu | E15.cz

Nový starosta: Vím, že Kolín teď není příjemné místo k životu

Okopírujeme příklad Semil a zveřejníme na internetu všechny smlouvy na městské zakázky. Také to říká nový starosta Kolína Vít Rakušan, který přichází na radnici bezprostředně po korupčním skandálu.

S trpkým úsměvem tvrdí, že lidé z koalice (Změna pro Kolín, Kolíňáci a TOP 09) nastupují do vedení města jako „hasiči finančního požáru“. Přiznává také, že vzhledem k enormnímu zadlužení Kolín nemůže z vlastních zdrojů zaplatit žádný větší projekt. Vít Rakušan, nový starosta města, poskytl týdeníku Sedmička exkluzivní rozhovor.

Uspěl jste jako lídr Změny pro Kolín. Jaké konkrétní změny udělá nové zastupitelstvo bezprostředně po příchodu na radnici? Máme měsíc na to, abychom sestavili rozpočet na příští rok. Především chceme využít všechny možné dotační tituly, protože město je v tak špatné finanční kondici, že jen z vlastních zdrojů žádný větší projekt prostě platit nemůže. Jen letošní deficit městských financí je osmapadesát milionů korun a dokonce hrozí, že v lednu nebudeme mít na výplaty úředníkům! Cíl je jasný: nesmíme město dál zadlužovat. A také musíme dát do pořádku právní služby města. Pro Kolín pracuje zbytečně vysoký počet právníků, kteří berou celkem velké peníze. I to je nezanedbatelná suma v městském rozpočtu.

Přitom Kolín potřebuje vyčlenit na jednorázový projekt 30 milionů… Ano, jde o čističku odpadních vod, na kterou je připravená devadesátimilionová dotace. Pokud teď peníze nenajdeme, za dva roky stejně budeme muset provést její rekonstrukci – ale už jen z vlastních peněz.

Chystáte na radnici personální změny? S tím chceme počkat. Kdybychom tam vlétli a začali rozdávat výpovědi, tak rozpočet nesestavíme. Protože jsme nováčci, je nutné mít informace od stávajících úředníků. A většina z nich jsou lidé na svém místě. Co dalšího od vás mohou obyvatelé Kolína čekat? Absolutní transparentnost, to znamená také zveřejňování veškerých smluv na městské zakázky na internetu. Na tom jsme se shodli napříč koalicí. Pokud firmy nebudou souhlasit, je dost dalších v řadě, které souhlasit budou. My jako Změna pro Kolín jsme slíbili otevření zastupitelské kanceláře – tam bude jednou týdně sedět náš zastupitel a lidé se zeptají na cokoliv. To začne fungovat nejdéle do konce ledna.

S konceptem zveřejňování zakázek přišel starosta Semil Jan Farský. Inspirovali jste se jeho příkladem? Ano. Tamní starosta všechny přesvědčil o tom, že to jde. Na první poradě řeknu: Nechci, aby vedení města obchodovalo, aby se po chodbách radnice procházeli lidé z kriminální policie. Možná je to mým mládím a naivitou, ale já věřím, že transparentnost možná je.

Jak se tváříte na on-line přenosy na internetu ze zasedání zastupitelstva? Souhlasím s tím. Městská rada je ze zákona neveřejná, což je problém. U zastupitelstva bych to však rád viděl. A když už jsme u internetu: pokud jsou v roce 2010 stránky města jen v češtině, je to ostuda. Chceme-li do Kolína nalákat turisty, jsou jazykové mutace nezbytné.

Jak ještě radnici „otevřít lidem“? Kolín je město s nadprůměrným počtem starších lidí, omezit se jen na on-line přenosy by bylo špatné. Úplně jednoduché je, dát do kolínských příměstských částí úřední desky. Městský zpravodaj bych ještě víc otevřel: ať tam je také zveřejněný například dluh města. Rádi bychom prodloužili úřední hodiny na městském úřadě, aspoň na některých odborech. Teď úmyslně přeháním, ale polovina Kolíňáků dojíždí za prací do Prahy, vrátí se domů a úřady jsou zavřené. A chceme zavést besedy s lidmi v jednotlivých částech Kolína. Ne každý týden, ale třeba tři čtyři besedy do roka. Vypravit se například do Sendražic, oznámit, že tam od tolika a tolika hodin budeme lidem k dispozici, sednout si do hospody a počkat, kdo přijde. Vyslechnout si lidi, poznamenat si jejich výtky a řešit je. Je to jednoduché a nic to nestojí.

Bude politická vůle reformní návrhy prosadit? Napříč koalicí vůle je. Neříkám, že s každým bodem souhlasí každý, ale v zásadních otázkách se shodneme. Ovšem nikdo nemůže očekávat, že všechny avizované změny budou provedené za tři měsíce. Teď přicházíme jako hasiči. Jako hasiči finančního požáru obrovského rozsahu. Byl bych rád, kdyby lidé nakonec srovnávali rok 2010 s rokem 2014. Ne aby se nás po dvou měsících netrpělivě ptali: co jste udělali? Protože první opatření jednoduše nebudou vidět. Pokud by však nebylo nic vidět za rok, bylo by to už na pováženou.

Nebojíte se přílišných očekávání ze strany lidí? Přicházíte na radnici extrémně zadluženého města v době, kdy se o něm hovořilo hlavně v souvislosti s kauzami. Myslím, že lidé jsou realisté a že ocení jakékoliv zlepšení. Protože Kolín momentálně není příjemné místo k žití. Doprava je příšerná, bezpečnost není dobrá, hlukové zatížení je skoro největší v republice, životní prostředí je špatné… Ale entuziasmus a nadšení koaličních zastupitelů jsou velká. Nikdo z koalice nejde na radnici jen čtyři roky přežívat.

Bývalý starosta Jiří Buřič prohlásil, že dvě věci se během jeho funkčního období nepovedly: problém neobsazených bytů pro pracovníky TPCA, a prodej pozemků v areálu automobilky. Jak tyto věci řešit? Začnu u bytů. Když to zjednoduším, tak existuje hloupé vládní nařízení z roku 2003, které městu dává povinnost byty postavit, starat se o ně, opravovat je, ale nedává mu možnost ubytovat tam lidi podle vlastní potřeby a určovat výši nájemného. Současný nájem je tak nízký, že nestačí ani na to, aby se splácel obrovský úvěr na stavbu bytů. Dluh města se tak i tímhle neustále zvyšuje. Vládní nařízení se musí změnit. Pokud by k tomu došlo, existují složité právní možnosti, jak by se byty daly převést do majetku města či případně je prodat. Potom by se však musela vracet dotace, kterou stát na byty poskytl.

Co s nevyužitými pozemky v zóně Kolín-Ovčáry? Zóna byla původně připravovaná pro BMW, to se však rozhodlo stavět v Lipsku. Přišla TPCA, která využila mnohem menší plochy. Kvůli tomu zůstaly nevyužité pozemky. Visí tam stovky milionů. Pokud by se pozemky a byty podařilo řešit, může se obrovský miliardový dluh srazit aspoň na polovinu. A Kolín by se mohl opět nadechnout k dalšímu rozvoji.

Jak ale pozemky prodat? Doba, kdy se investoři hrnuli do velkých průmyslových zón za městem, je pryč. Bude potřeba dokola oslovovat společnosti, chceme spolupracovat i s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu. Organizačně na to chci na úřadě vyčlenit úředníky, kteří se touto problematikou budou intenzivně zabývat, za měsíc dají zprávu, co se povedlo a co se dá dělat dál…

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!