Nový územní plán bude regulovat výškové stavby | E15.cz

Nový územní plán bude regulovat výškové stavby

Hlavní město slibuje, že nový územní plán, jehož koncept představí na počátku listopadu veřejnosti, bude regulovat výstavbu výškových budov v metropoli. Podle této regulace by nemohly být postaveny současné mrakodrapy na Pankráci. To minulý plán neřešil.

Nový plán podle ředitele Útvaru rozvoje města (ÚRM) Bořka Votavy bude také jednodušší, ale přitom průhlednější. Plán by měl postihnout rozvoj města na dalších zhruba 15 let. Nový územní plán také bude omezovat celkový objem nových staveb. Bořek Votava uvedl, že podle této regulace by kritizované mrakodrapy na Pankráci „neprošly“. Současné pankrácké mrakodrapy ale nemohou být zbourány. Ty, které se tam teprve navrhují, jsou podle Votavy vhodným řešením, protože doplní současné věžáky nižšími stavbami.

„Nový územní plán má z 80 až 90 procent chránit to, co už bylo vybudováno,“ uvedl radní Martin Langmajer (ODS). Mnohá využití území tedy řeší stejně jako minulý plán. Počítá s výstavbou městského i pražského okruhu, s rozšířením Ústřední čistírny odpadních vod, prodloužením trasy A metra z Dejvické i vybudováním nové trasy D. Umožní také tunelové propojení Masarykova a smíchovského nádraží. Zda se ale všechny tyto projekty uskuteční, bude záležet na vedení města a penězích.

#####Regenerace brownfieldů

Dokument vymezuje rovněž takzvaná rozvojová území, která už jednou byla využívána, ale ztratila svou funkci. Jde například o nevyužívaná nádraží a bývalé továrny. „Přestavbu těchto území budeme preferovat před zásahem do nezastavěných ploch,“ slíbil pražský primátor Pavel Bém. Město v novém plánu zjednodušilo vymezení, k čemu mají být jednotlivá území využita. Zatímco minulý dokument, který dosud platí, zahrnoval 69 různých využití, ten nový jejich počet snížil na 14. „Současný plán byl v neustálém procesu změny. Nutil město k projednávání změn,“ poznamenal Bém. K současnému plánu z roku 1999 lidé podali kolem 8000 žádostí o změnu, zhruba 2500 z nich metropole projednala.

#####Přestavba Masarykova nádraží se odkládá

Souběžně s prezentací konceptu nového územního plánu také pražští radní rozhodli odložit změny územního plánu, které se týkaly kritizovaných projektů, jako jsou přestavba Masarykova nádraží, nádraží Praha – Smíchov, nákladového nádraží Žižkov nebo lokality Bubny-Zátory. Mnohé z těchto projektů vyvolaly nesouhlas veřejnosti, proti se v některých případech stavěli i památkáři. Nejsledovanější byla zřejmě chystaná výstavba na místě dnešních kolejí na Masarykově nádraží. Některé středočeské obce se obávaly toho, že by nádraží mohlo být zrušeno a spojení středních Čech s hlavním městem by se zkomplikovalo. Pražský magistrát tvrdí, že se změny územního plánu nezastavují definitivně. „Některé se jen nestihly projednat do takového stadia, aby mohly být schváleny,“ řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Podle radního Martina Langmajera byly některé přerušeny také do té doby, dokud se nevyjasní představy jednotlivých městských částí o dalším využití těchto území.

*Konceptu nového územního plánu hlavního města Prahy se bude podrobněji věnovat příští číslo magazínu REALIT*

*

Výběr takzvaných transformačních území, která by mohla být podle nového plánu přestavěna nebo oživena:

• Rohanský ostrov

• Holešovický přístav a Libeňské doky

• karlínské nábřeží východně od projektu River Gardens a na plochách bývalé pražské strojírny Rustonky po křížení ulic Sokolovská a Švábky u stanice metra Invalidovna

• Pankrácká pláň

• Vítězné náměstí

• nádražní plochy – Bubny, Smíchov, Žižkov a Masarykovo nádraží

• bývalá továrna Walter v Jinonicích

• Bohdalec-Slatiny v Praze 10

• Trojmezí

• průmyslová část Vysočan podél Kolbenovy ulice

• bývalý cukrovar v Modřanech

• bývalé čokoládovny (Nestlé)

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!