Nutí zaměstnance podepsat antichartu | E15.cz

Nutí zaměstnance podepsat antichartu

Kraj prověřuje práci vědecké knihovny. V ní padají další žaloby, šikana pokračuje.

Hloubková, zasahující do všech oblastí jejího fungování. Taková by měla být kontrola, kterou do plzeňské studijní a vědecké knihovny poslal její zřizovatel Krajský úřad Plzeňského kraje. Hejtmana Milana Chovance k tomuto kroku přiměl článek v předminulém čísle Sedmičky a také dopisy, které dostal. „Bylo jich opravdu nezvyklé množství. Za dva roky, co jsem ve vedení na kraji, pamatuju tolik dopisů jen při odvolání ředitele Galerie Klatovy/Klenová. Informace v nich obsažené byly velice závažné,“ vysvětluje hejtman. Bývalí i současní zaměstnanci si stěžují na sprosté nadávky, šikanu ze strany ředitelky Ivany Horákové a jejího podřízeného Radka Tymla. Někteří kvůli jejich chování skončili v ordinacích psychiatrů, jiní odešli úplně.

Nejhorší případ zažívá uklízečka Blanka Černá. Na Radka Tymla podala trestní oznámení. Prý jí nadával a škrtil ji. „Případ zatím šetříme,“ uvedla mluvčí plzeňské policie Martina Korandová. Černá je teď v pracovní neschopnosti, do knihovny se vrátit nechce. Knihovnu také navštívili zástupci odborů. „Jsem touto situací hluboce otřesena. Své pobouření mně vyjadřují i členové našeho odborového svazu z celé republiky,“ říká Dana Menšíková, předsedkyně Odborového svazu pracovníků knihoven. Žalobu na neplatnost výpovědi podala na knihovnu Soňa Brůhová, která zde zajišťuje nákup knih. Zastala se uklízečky Blanky Černé v podpisové akci zaslané na krajský úřad. Ředitelka Horáková jí dala výpověď pro nadbytečnost. Na její místo ale hned nastoupil další člověk.

„Náplň práce, kterou má uvedenou v pracovní smlouvě, je na chlup stejná, jako měla moje klientka,“ uvádí její právní zástupce Martin Marek. Pokud soud prokáže, že náplň práce člověka, který nastoupí na jeho místo, je stejná, bude výpověď neplatná. „Vrátí se na svoje místo a dostane zpátky ušlou mzdu,“ vysvětluje renomovaný plzeňský právník Jan Kocina. Jako reakci na podpisovou akci na podporu Blanky Černé rozjela ředitelka Horáková protiakci, pro kterou se mezi zaměstnanci vžil název anticharta. Ona v ní sbírá podpisy podporující Radka Tymla. Problém je v tom, že zaměstnance k podepisování nutí. „Ředitelka i pan Tyml nade mnou stáli, dokud jsem nepodepsala. Jsem z toho vyděšená, beru prášky na uklidnění,“ uvádí knihovnice, která si kvůli ztrátě zaměstnání nepřeje zveřejnit své jméno.

Otevřeným dopisem ředitelce Horákové se proti takovému jednání ohradila Eva Hanzalová z rakouské knihovny a další zaměstnankyně Vladimíra Nová. „Je nad slunce jasné, že takováto osobní návštěva přiměje podepsat téměř každého, zejména nyní, když si každý může spočítat, jaké perzekuce by mohly následovat po zkušenostech z poslední doby. Svým způsobem lze takovéto jednání považovat za určitou formu vydírání,“ píše se v dopise. Ředitelka nechtěla situaci komentovat s odvoláním na výsledek krajské kontroly.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!