Nymburk, město kolům zaslíbené | E15.cz

Nymburk, město kolům zaslíbené

V Nymburce počet jízdních kol téměř odpovídá počtu obyvatel a radnice se svými cyklisty počítá.

S trochou nadsázky se říká, že na Nymbursku rodiče dávají dětem do kočárku vedle dudlíku také jízdní kolo. Díky rovinatému terénu je zde kolo neodmyslitelným dopravním prostředkem na cestách do zaměstnání, do školy, na nákupy i za zábavou.

Dvacet kilometrů stezek

„Nymburští zastupitelé už v roce 2003 schválili projekt na prodloužení bezprašných cyklostezek ve směru na Poděbrady. V současnosti je okruh mezi oběma městy dlouhý dvacet kilometrů,“ řekl Vlastimil Janda z nymburského úřadu.

V Nymburce se podařilo dostat cyklisty z rušných silnic na klidnější komunikace. V létě po levobřežní stezce míří lidé na kole na jezera do Sadské nebo do Poděbrad. Ve výhledu je i spojení lesní enklávy s cyklostezkami.

Právě podpora rozvoje cyklostezek spojená s propagací cykloturismu přivedla Nymburk na druhé místo v celostátní soutěži měst a obcí, které se nejvíc a nejlépe věnují rozvoji cyklodopravy a cykloturistiky.
„Dostali jsme odměnu ve výši pětasedmdesát tisíc korun. Za peníze rozšíříme mobiliář cyklostezek,“ sdělil Janda.

„Necháme postavit klasické lavičky. Nabídku na ty, které bychom získali bezplatně, ale byla by na nich reklama, jsme odmítli. Přece nemusí být úplně všude,“ řekl Janda.

Za rok do Kostomlátek

„Stezky mají výborný povrch. Jen by mohly být širší,“ řekl jejich častý návštěvník Martin Král z Nymburka.

Na výtku Vlastimil Janda reagoval tím, že v poměru k šířce Labe považuje stezky za dostatečně široké.
„Oceňuji, jaký je kolem stezek pořádek. Jen kdyby cyklostezku protáhli ještě kousek dál,“ řekl Jaroslav Pazdera z Poděbrad.

Brzy se dočká, rozšíření cyklostezky v délce asi dvou kilometrů je téměř hotovou záležitostí.
„Už jen čekáme, jak to dopadne s grantem. Všechno máme projekčně připravené. Na jaře příštího roku bychom chtěli natáhnout cyklostezku dál směrem na Kostomlátky. Snažíme se, aby nesloužila jen cykloturistům a stala se součástí dopravy ve městě,“ dodal Janda.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!