Nymburský patriot Jansta | E15.cz

Nymburský patriot Jansta

Nedávno se stal předsedou České basketbalové federace. Jeho domácí klub právě slaví osmdesáté narozeniny. Miroslav Jansta z Nymburka.

Basketbalisté jsou většinou hodně vysocí lidé. Právník Miroslav Jansta se svými 193 centimetry není nejmenší, ale na 213 centimetrů vysokého svého místopředsedu Jiřího Zídka se musí dívat se zakloněnou hlavou.

„S tím nemám problém,“ říká Jansta. „S Jirkou jednám vsedě,“ vysvětluje muž, který je funkčně nejvyšším českým basketbalistou.

Jak jste se dostal k basketbalu?

Absolutní náhodou. Koncem páté třídy za námi přišel trenér a dnešní nymburský starosta Ladislav Kutík s pozváním k testům. Vydržel jsem hrát aktivně až do devatenácti let, a díky postaršení jsem si stihl za Nymburk zahrát ještě druhou ligu. No, zahrát. Párkrát jsem vyběhl na palubovku a dal asi dva body.

Co je pro vás největší adrenalin?

Kancelář je práce a peníze, politika je zábava a sport je adrenalin.

Prožíváte hodně emocionálně zápasy svého klubu?

Při nich nejdu pro ostré slovo daleko. Často je to kvůli rozhodčím. Ale když zápas skončí, tak se jdu pokaždé rozhodčím omluvit.

Nelitujete, že jako šéf českého basketbalu jste přišel o jistou neviditelnost?

Bohužel neviditelný už dávno nejsem. K šéfování basketu jsem se rozhodl po dlouhé úvaze, protože jsem mu chtěl pomoci. Ale pozor, já nejsem spasitel. Kdyby do toho se mnou nešli Ivan Zach, Jiří Zídek, Zdeněk Bříza a další lidi, tak bych to nedělal.

Z Nymburka jsou tři předsedové českých sportovních svazů. Kromě vás Ivan Hašek působí u fotbalu a Miroslav Vacek u silového trojboje. Čím si to je?

Protože jsme městem sportu. Je tady velká tradice Sokola a lidé v ní vyrůstají. U nás sport milujeme. Snad všichni jezdíme na kole, všichni chodíme běhat.

Je náhoda, že ve dvou srovnatelných městech, jako jsou Poděbrady a Nymburk, se tak daří basketu právě v Nymburce?

Chce to sportovní srdce a patriotismus. V Nymburce jsem se narodil a město mám moc rád. A takových je nás spousta. Jsme pyšní na město i na to, že hrajeme dobrý basket. V Poděbradech jsou víc namyšlení a v tom je ten rozdíl.

Jak řídíte klub?

Ale já ho jako prezident neřídím. Jde o absolutní důvěru. Na začátku roku si řekneme, jak to bude. Mám tam třeba Rudolfa Šimečka. To byl můj trenér, inteligentní člověk se zásadami. Pak mám Vratislava Šístka, spoluhráče a kamaráda, kterého mám rád.

Jak hodnotíte působení izraelského kouče Muli Katzurina v Nymburce?

V Česku není srovnatelný trenér. Díky němu jsme udělali veliký skok a jsme schopní hrát s týmy, které mají třikrát i čtyřikrát víc peněz. Ze začátku možná byl trochu problematický, ale brzy všichni pochopili, že mu jde o hru, kterou miluje. Hráče donutil k výkonům jak ve fyzické přípravě, tak v organizaci obrany, které dřív nebyli schopní.

Jak se dává dohromady nejlepší basketbalový turnaj u nás, který proběhne teď o víkendu v Nymburce?

Musíte mít Zídka. Málokdo si tady uvědomuje, jakým je v Evropě pojmem. Je velmi inteligentní a všude, kam přijde, má velký respekt. A jestli vidím v budoucnu někoho v čele českého basketbalu, tak to bude právě Jiří Zídek.

Ještě to není ani sto dní, co šéfujete českému basketu a už myslíte na odchod?

V Nymburce máme motivaci získat deset mistrovských titulů. Do tří let bych chtěl, aby basket byl třetím nejpopulárnějším sportem v Česku. Bohužel mým životním problémem je zdraví. Energii, kterou teď dávám do práce a do sportu, budu muset v určitý moment omezit a věnovat ji sobě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!