O angažmá Oty Jiráka rozhodla náhoda. Nemusel být ani hercem, chtěl být animátorem | E15.cz

O angažmá Oty Jiráka rozhodla náhoda. Nemusel být ani hercem, chtěl být animátorem

Je jedním z nejznámějších herců boleslavského divadla, ne-li vůbec nejslavnějším. Lidé jeho tvář znají z televize i filmu.

Ještě snadněji ovšem identifikují jeho hlas, často s ním v dětství strávili nedělní rána, kdy jejich rodiče ještě spali. Otakar Jirák je tím, kdo mluví postavu Hele, Alfa či mamuta z Doby ledové.
Rok 1949: 12. dubna se narodí v Debři malý Ota. Po necelém roce ovšem jeho otec získá práci v Praze, kam se rodina odstěhuje. Přesto se Ota vrací často do Debře k babičkám, kvůli nemocným dýchacím cestám tam stráví i druhé pololetí první třídy. Debřská škola jej proto nedávno pozvala na oslavy výročí. „Já měl ještě břidlicovou tabulku v dřevěném rámečku s houbičkou na tkaničce. Oni to tam teď mají jako v řídícím středisku v Houstonu, vše si promítají, samý počítač, nevím, jak bych v takové škole obstál,“ říká Jirák, který se vždy hlásil k Debři a nyní k Neveklovicím na Boleslavsku, kde má chatu.
1967: Začíná studovat loutkářství na DAMU. „Rodiče byli vášniví boleslavští ochotníci. Obzvlášť v Debři to jinak nešlo, působily tam tři ochotnické a jeden loutkový spolek, takže divadlo u nás bylo něco jako nebe,“ vzpomíná Jirák. Zároveň ale přiznává, že je plachý a herectvím se nechtěl živit. Nejraději by býval byl animátorem. Na FAMU jej ale nevzali s odůvodněním, že je mladý. Později tam učil. Animoval chvíli u Jiřího Trnky i Břetislava Pojara.
1969: Už za studií hraje ve Vedeném divadle Karla Makonje, od roku 1973 vystupuje jako mim v Cirkusu Alfred Ctibora Turby a od roku 1980 v GAGu Borise Hybnera. Jezdí po celém světě. 1976: Hraje v televizním filmu Jána Roháče Traja chrobáci, kde je vedle Bolka Polívky a Josefa Dvořáka, od té doby si jej diváci pamatují z řady seriálů a pohádek.
1981: Ve dvaatřiceti letech, dva roky po svatbě, se mu narodí dcera. Pět let v podstatě nehraje, živí se ilustrováním, malováním, grafikou a mluvením postavy Hele. „Už se mi nikam nechtělo, ježdění jsem byl nasycený,“ říká. Pak vystupuje v Prozatimním divadle Františka Ringo Čecha, pro které dělá i scénografii. Nabídky na zájezdová představení má dodnes. „Nedávno mi volal Pavel Trávníček ohledně hezké komedie. Líbilo by se mi to, ale už nechci. Když vidím autobus a hotelový pokoj, vyrazí se mi ošklivá vyrážka,“ přehání.
2003: Nastupuje do angažmá v Městském divadle Mladá Boleslav. „Rozhodla tehdy náhoda. Odcházel od nás herec Jan Miller a my za něj neměli náhradu. Vtom se v ředitelně objevil Ota a chtěl si půjčit nějaký kostým pro nafocení reklamy firmě svého kamaráda. Dali jsme se do řeči a kolegu Kettnera napadl bláznivý nápad nabídnout mu angažmá,“ vzpomíná ředitel divadla František Skřípek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!