O osudu Martina rozhodou testy DNA | E15.cz

O osudu Martina rozhodou testy DNA

Boleslavský babybox má za sebou premiéru. Prvním odloženým miminkem byl novorozený chlapec.

Bylo 10. listopadu 2010. Chvíli poté, co sestra Michaela Bernardová převzala službu v dětské nemocnici, se na sesterně rozezněl alarm a rozsvítilo se červené světlo. Někdo otevřel babybox. Že v něm nechal miminko, však Bernardovou ani na chvíli nenapadlo. „S ostatními sestrami jsme si myslely, že si z nás zase někdo dělá srandu, stává se to často,“ řekla Bernardová.
Děti i dospělí ho otevírají a zkoumají, jak to uvnitř vypadá. Nedochází jim, že tím spustí alarm a odešlou textové zprávy několika lidem.

Velké překvapení

„K babyboxu jsme šly s tím, že alarm vypneme. Když jsem ho otevřela, byly jsme v šoku. Žádná z nás to nečekala, ale bylo to nádherné,“ popsala událost Bernardová.
S kolegyněmi dítě vyjmula a odnesla na ošetřovnu Dětského oddělení, které vede Alena Štolcová (na snímku s nalezeným miminkem). „Svlékly jsme ho, protože podle velikosti bylo jasné, že je to novorozenec. Zjistily jsme, že jde o chlapce. Zkontrolovaly jsme pupík, zda je ošetřený a jestli třeba nekrvácí. Hned jsme přivolaly ošetřující lékařku Leu Nedbalovou, která miminko vyšetřila. Pak jsme zavolaly Ludvíku Hessovi, který babybox vymyslel,“ řekla Bernardová. S ním se lékařka domluvila, že nalezenec dostane jméno Martin. Nalezenec v tu chvíli vážil 3,9 kilogramu a měřil pětapadesát centimetrů. „Chlapeček byl naprosto zdravý, čistý a bez známek strádání. Pravděpodobně byl čerstvě nakrmený, protože klidně spal. Podle všech známek je starý jen několik dní a vzhledem k tomu, že měl na patách stopy po novorozeneckém vyšetření, je téměř jisté, že se narodil v porodnici,“ mínila Nedbalová.

DNA rozhodne

Pouhý den po nálezu se nemocnici přihlásili údajní příbuzní miminka. Malý Martin však zatím zůstane v boleslavském domově pro děti do tří let. „Tam bude do té doby, dokud se neprokáže totožnost příbuzných pomocí testů DNA. Podstoupí je do čtrnácti dnů a jeho výsledky budou za několik týdnů. Pokud zkouška potvrdí, že zájemci o novorozence mluví pravdu, dostanou chlapce do opatrovnictví,“ řekla místopředsedkyně Okresního soudu Mladá Boleslav pro civilní úsek Kateřina Stará.
Babybox chválí osmnáctiletá Kateřina Hnízdová. „Je dobře, že někdo takovou věc vymyslel. Věřím, že některé matky jsou v tak zoufalé situaci, že si nevědí rady. V babyboxu je miminko v bezpečí,“ řekla Hnízdová.
Opačný názor má pětatřicetiletá Monika Fialová. „Podle mě není dobře, že existuje. Matky, které mají problém, ho vyřeší tak, že dítě odloží. Místo toho, aby bojovaly a snažily se ze špatné situace dostat,“ oponovala Fialová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!