O postupu stavby metra se lidé dozví v informačním centru | E15.cz

O postupu stavby metra se lidé dozví v informačním centru

O tom, jak postupují práce na stavbě prodloužení metra A ze stanice Dejvická do Motola, se lidé mohou dozvědět ve speciálním informačním středisku v Praze 6. Ke stavbě budou také zřízeny internetové stránky. Řekl to předseda výboru dopravy pražského zastupitelstva Petr Hána.

Informační středisko se nachází v ulici K Lánu, otevřeno je každé úterý od 14:00 do 18:00. Informace o postupu výstavby zveřejňuje na svých webových stránkách také Praha 6. Zástupci Prahy byli také na kontrolním dnu na stavbě. Podle primátorského náměstka Karla Březiny chce město nyní všechny velké stavby kontrolovat, aby nehrozilo prodražení jako u tunelového komplexu Blanka. Jeho cena by se proti původním údajům mohla zvýšit až o deset miliard. Prodloužení metra staví konsorcium společností Metrostav a Hochtief, Praha nyní analyzuje smlouvu, kterou se staviteli má. Podle ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka může cenu stavby metra navýšit mimořádná událost nebo prodloužení výstavby kvůli neschopnosti dopravního podniku platit zhotoviteli. Pokud takové věci nenastanou, prodražení by podle Dvořáka nemělo hrozit.

Nový úsek metra začala Praha stavět loni, zprovozněn by měl být v roce 2014. Tunely metra budou razit razicí štíty, které postoupí asi o 300 až 400 metrů měsíčně a zároveň montují ostění tunelu. Úsek bude měřit přes šest kilometrů, součástí budou čtyři nové stanice Červený vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Stát by měl asi 18,7 miliardy korun bez DPH, s inflací by cena mohla podle Březiny překročit 21 miliard korun. Asi 290 milionů eur (6,98 miliardy korun) Praha získá z evropských fondů. Původně se počítalo s další rozšířením trasy A na letiště Ruzyně přes zastávky Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle a Staré letiště. Nové vedení města ale jako prioritu označuje novou trasu D, která by měla protínat centrum metropole od Hlavního nádraží po Depo Písnice a měla by ulehčit především přetížené trase C. Kdy se se stavbou začne, ale není jasné.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!