Obce budou moci napadnout proces EIA | E15.cz

Obce budou moci napadnout proces EIA

Obce a občanská sdružení se možná budou moci obrátit na správní soud, pokud byl podle nich porušen zákon při řízení o posuzování vlivů plánované stavby na životní prostředí, takzvaném procesu EIA. Počítá s tím vládní novela, kterou na počátku září schválila sněmovna ve zrychleném řízení kvůli chystané žalobě Evropské komise na ČR. Obdobný návrh přitom sněmovna letos v únoru zamítla. Normu nyní posoudí Senát.

Přijetí novely označil za „životně důležitý zájem ČR“ poslanec ODS Vladimír Dlouhý. Novela podle něho umožňuje pouze a jedině žalovat nezákonnost procesu EIA, výsledky tohoto procesu eventuálně zapracované do následných rozhodnutí, nikoli však rozhodnutí samotná. „Při eventuálním napadení některých procesů nedochází k přerušení procesu výstavby,“ dodal Dlouhý, který prakticky identickou novelu předložil jako poslanecký návrh.

Proti novele opětovně brojil další poslanec ODS Jan Klas, podle něhož novela případnou dostavbu jaderné elektrárny Temelín prodlouží z dvou a půl roku minimálně na dvojnásobek. „Pan ministr a poslanci, kteří vystupují ve prospěch tohoto zákona, nemají žádný zájem na tom, aby se urychlila a nezpochybňovala výstavba jaderné elektrárny Temelín,“ prohlásil Klas.

#####Žaloby nebudou mít odkladný účinek

Novela bude mít podle Klase „fatální dopady“ nejen v oblasti energetiky, ale také těžby uhlí, výstavby silnic a železnic a strategických staveb, které se týkají bezpečnosti země. Schvalování novely ve zrychleném řízení označil za neférové a nekorektní. Žalobu by podle novely mohly podat stavebním záměrem dotčené obce, občanská sdružení nebo společnosti, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí, veřejného zdraví nebo kulturních památek.

Podmínkou má být ale to, že předtím v řízení řádně poslaly písemné vyjádření k projednávané dokumentaci nebo posudku. Žaloby nemají mít odkladný účinek. Podobnou novelu, kterou předkládal tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), sněmovna v únoru odmítla i hlasy poslanců vládní koalice včetně Klase. Ve sněmovně převážil názor, že novela by komplikovala stavební procesy a prodlužovala je. Bursík po tomto neúspěchu pohrozil odchodem z koalice.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!