Obchodní galerie v Liberci zřejmě nebude | E15.cz

Obchodní galerie v Liberci zřejmě nebude

Společnost ECE Projektmanagement zastavila výstavbu nákupního centra Galerie Liberec. O svém rozhodnutí už informovala i nájemce. Podle původních plánů měl obchodní dům přivítat první zákazníky už na konci letošního nebo na začátku příštího roku.

Termín otevření se ale několikrát posunul kvůli nezákonným průtahům ve správních řízeních, a tak firma není schopna slíbit realizaci projektu, přestože v těchto dnech získala stavební povolení. Oznámil to jednatel ECE Josef Tobek. Výstavbu Galerie Liberec provází od počátku konkurenční spory s nizozemskou firmou Multi Development, která doslova přes ulici staví obchodní centrum Forum. Společnost se odvolala proti původnímu územnímu rozhodnutí a české úřady celou stavbu ECE zablokovaly. Hlavním důvodem zastavení stavby byl podle Tobka postup stavebního úřadu, který bez zákonných důvodů přerušoval stavební řízení, tím dalším byl nezákonný postup ministerstva pro místní rozvoj. Centrum přitom bylo už ze 60 procent obsazeno. „Nebylo ale možné donekonečna smlouvy protahovat, poškozovalo by to naše dobré jméno i vztahy s nájemci,“ vysvětlil Tobek.

#####ECE hrozí arbitráží vůči ČR

Společnost ECE momentálně jedná s ministerstvem financí o finančním vyrovnání za zmařenou investici. Pokud se obě strany nedohodnou, je připravena vymáhat náhradu škody v arbitráži. „Dosavadní náklady a finanční ztráty jsme vyčíslili na zhruba 55 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun),“ poznamenal jednatel. Firma podle něho už nemá zájem v libereckém projektu pokračovat, pozemky ale zatím k prodeji nenabízí. „Bude záležet na ministerstvu financí, třeba bude mít stát o pozemky zájem,“ vysvětlil Josef Tobek. Galerie Liberec měla vyrůst v lokalitě Perštýn v blízkosti terminálu městské dopravy. Součástí projektu za zhruba 100 milionů eur (zhruba 2,85 miliardy korun) bylo i řešení dopravy v této části města. Kruhový objezd v blízkosti centra, který je už dnes na hranici propustnosti, měla nahradit světelně řízená křižovatka. Pětipodlažní objekt měl být zapuštěn do svahu a na jeho střeše plánovali architekti park. Nabídnout měl 35 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a parkoviště pro 850 aut. Na místě je však dnes jen obrovská stavební jáma.

#####Stovka center po celé Evropě

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!