Obchody by měly zveřejňovat fotky zlodějů | E15.cz

Obchody by měly zveřejňovat fotky zlodějů

Klatovy
Karla Rubášová

Nedávno jsem byla na nákupech v jednom z klatovských obchodů a překvapilo mě, kolik dětí ve věku kolem 10 až 15 let kolem krámu pobíhalo.

Když jsem vešla dovnitř, pochopila jsem. Některé si braly nákupní košíky, házely do nich cukrovinky, nebo všelijaké drobnosti, a pak se trousily se smíchem ven. Za pár minut se situace opakovala. Ale jen do té doby, než k obchodu přijela hlídka městské policie.

Vzápětí se děti rozběhly na různé strany a pár dospělých, kteří se odněkud z blízkých parků náhle vynořili, také měli najednou naspěch. Znovu jsem pochopila. Jde o jednoduchý trik. Rodiče pošlou děti krást, aby se vyhnuli trestu, vězení, ostudě a podobně.

Co zmůže policie? Sepíšou protokol, odvezou děti k rodičům, nahlásí krádež sociálním pracovnicím. Myslím, že mnohem účinnější bylo, když se drobní zloději z krámů mohli zveřejňovat na nástěnkách a tabulích přímo v obchodech. Dotyční pak měli z ostudy kabát.

Upřímně: komu by se chtělo mít fotku a pod tím napsáno, že tahle osoba kradla? Teď pošlou dospělí své děti a mají klid: žádná ostuda, dítě jen naoko vypeskují, když se za dveřmi objeví policejní hlídka, a občas nějaká ta krádež také vyjde až do konce. Kam výchova dětí spěje, když jim samotní rodiče jdou tak špatným příkladem?

Autor: Klatovy, Karla Rubášová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!