Obezřetnost investorů na místě | E15.cz

Obezřetnost investorů na místě

„Evropské investice do distribučních skladů dosáhly v roce 2007 15 miliard eur,“ uvádí nejnovější vydání European Logistic Report společnosti Jones Lang LaSalle.

Celkové přímé investice do skladovacích prostor dosáhly za celý rok 2007 15 miliard eur, což je o 12 % méně než v roce 2006, ale i tak se podle publikace Jones Lang LaSalle jedná o druhý nejsilnější rok.

Objemy poklesly o 35 % meziročně ve Velké Británii, největším evropském trhu s investicemi do skladovacích prostor, na 4,3 miliardy eur. Německo, největší kontinentální trh těchto investic, zůstalo na podobné úrovni jako v roce 2006 a v roce 2007 se v něm uskutečnily transakce za 2,3 miliardy eur, což je více přesně o 5 %.

Aktivita investičních transakcí se ve Francii více než zdvojnásobila (na 1,68 miliardy) a v Nizozemsku poprvé objemy investic přesáhly miliardu, meziročně vzrostly o 30 %. „Na většině právě se objevujících trzích, jakými je Rusko nebo region CEE, zůstal podíl výstavby budov, ve kterých je majitel zároveň nájemcem, vysoký, což limituje příležitost pro investory. Zatímco zájem investorů o tyto trhy stoupá, omezené příležitosti ovlivňují pokles výnosů, minimalizace rizikových investic, a tak jsou investoři stále obezřetní,“ dodal.

Tento pokles nastal kvůli velmi omezenému množství investičních příležitostí a poptávka investorů je i nadále velmi silná.

Poptávka nájemců napříč Evropou byla vedena nárůstem outsourcingových aktivit a expandujícím maloobchodním trhem.

V roce 2007 objem pronajatých skladových ploch vzrostl na rekordních 14,5 milionu m2 napříč Evropou v porovnání s 12,2 miliony m2 v roce 2006. Zatímco největší vzrůst nájmů pronajatých prostor byl zaznamenán ve střední a východní Evropě, velká trojka - Německo, Velká Británie a Francie -zaznamenala téměř 44 % celkového objemu pronajatých ploch v roce 2007.

V příštích dvanácti měsících se očekává, že plánovaných nebo stavěných skladů bude 11,5 milionu m2. Nejvyšší plocha vznikne zejména v Rusku, kde je téměř 1,4 milionu m2 ploch ve výstavbě nebo plánovaných. Ale klíčové západní trhy zaznamenávají plánované nebo stavěné projekty téměř v takovém množství jako v regionu CEE. S možným 1,5 milionu m2 může Německo mít v roce 2008 největší množství nových budov.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!